Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

3… 2… 1… Światowe Forum Miejskie (WUF11) już wkrótce

3… 2… 1… Światowe Forum Miejskie (WUF11) już wkrótce fotolia.pl

Już w najbliższy weekend Polska stanie się gospodarzem największego na świecie wydarzenia poświęconego tematyce miejskiej. Do 30 czerwca Katowice zamienią się w przestrzeń debat, wystaw, wystąpień i rozmów przy okrągłych stołach. Nie zabraknie atrakcyjnego programu wieczornego w centrum miasta. Wszystko po to, by znaleźć rozwiązania – pomysły na lepszą przyszłość naszych miast.

W stronę inkluzywności – przepis na sprawiedliwe miasto zaserwują światowi eksperci

“Miasto stanowi nasze dobro wspólne. Wszyscy mieszkańcy, w jak najszerszym zakresie, powinni mieć dostęp do jego zasobów” – mówi dr hab. Robert Pyka, socjolog, profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Słowem klucz w rozmowie o współczesnych miastach jest „dostępność”. 28 czerwca odbędą się dwie, bardzo ważne z punktu widzenia budowania dostępnych miast, debaty przy okrągłych stołach. Okrągły Stół osób starszych i Okrągły Stół osób z niepełnosprawnościami to czas rozmów o miejskiej infrastrukturze, która nie wyklucza, i włączaniu wszystkich grup społecznych do demokratycznych procesów miejskich. To przestrzeń do wymiany narzędzi, strategii i działań w zakresie wdrażania Nowej Agendy Miejskiej – deklaracji w sprawie zrównoważonych miast i osiedli ludzkich dla wszystkich.

“Miejski paradoks – tak nazywamy problem nierówności w miastach. Choć są one coraz to bogatsze, to jednocześnie mniej sprawiedliwe” – dodaje prof. Robert Pyka.

O miejskich bolączkach, wyzwaniach związanych z dążeniem do 17 celów zrównoważonego rozwoju i wizjach miast dostępnych dla wszystkich opowiedzą przedstawiciele władz, urbaniści, architekci i socjolodzy z całego świata. 11. sesja Światowego Forum Miejskiego to okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale i szansa na nawiązanie nowych, międzynarodowych relacji. W końcu sprawy miast i miasteczek są do siebie bardzo podobne – bez względu na to, jak wiele dzieli nas kilometrów.

Zapisy na World Urban Forum odbywają się online do 25 czerwca. Rejestracja będzie możliwa również na samym WUF11, ale organizatorzy zachęcają, by zarejestrować się przez internet. W obu tych przypadkach zapisy są w pełni darmowe i otwarte dla wszystkich. Organizatorzy Forum postawili sobie za cel, by wydarzenie było maksymalnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Miasteczko WUF11 jest wyposażane w różnego rodzaju udogodnienia infrastrukturalne. Na samym wydarzeniu będą też obecni tłumacze języka migowego. WUF11 w Katowicach ma być takie, jak wymarzone miasta przyszłości – dostępne, otwarte i niewykluczające!

Program wydarzenia: www.gov.pl/web/wuf11/

Śr., 22 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła