Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lipa z Bieńkowic walczy o tytuł Drzewa Roku!

Lipa z Bieńkowic walczy o tytuł Drzewa Roku! fotolia.pl

380-letnia lipa z Bieńkowic w powiecie bocheńskim ma szansę zdobyć tytuł Drzewa Roku 2022. Głosy w konkursie można oddawać do końca miesiąca.

Konkurs Drzewo Roku ma na celu uhonorowanie najpiękniejszego, posiadającego historię i jednoczącego ludzi drzewa. W finale konkursu znalazła się lipa z powiatu bocheńskiego.

Lipa z Bieńkowic jest świadkiem wielowiekowej historii majątku, który niegdyś należał do dóbr Królowej Bony, a potem związany był z przedstawicielami wielu szlacheckich i magnackich rodów, m.in. Bonerów, Zamojskich i Tęgoborskich. Ostatnimi właścicielami majątku byli Jasińscy. Z ich rodem związane jest tragiczne wydarzenie, które okryło dwór nimbem niesamowitości, a lipa stała się strażniczką miłosnej historii. W 1937 roku ówczesny właściciel, niespełna trzydziestoletni Zbigniew Jasiński, śmiertelnie się postrzelił. Miejscowa legenda głosi, że był nieszczęśliwie zakochany. W dniu śmierci sprowadził muzykantów, którym w cieniu lipy kazał grać religijne pieśni. Właśnie wówczas we dworze rozległ się nieszczęśliwy strzał. Od tego czasu nocami dało się w nim słyszeć brzęk tłuczonego szkła i przestawianych mebli, widziano nawet postać zmarłego panicza. Na prośbę matki Zbigniewa odprawiano egzorcyzmy, po których dopiero przestało straszyć. Po II wojnie światowej dwór stopniowo podupadał, aż do całkowitej ruiny. Dzisiaj dzięki odbudowie miejsce to na nowo odżyło, a potężna lipa znów zachwyca swym urokiem. Coraz częściej staje się ważnym pięknym elementem sesji fotograficznych. Wróciła też dawna tradycja koncertów pod lipą, a zaś w trudnym 2021 roku mieszkańcy zaśpiewali Hymn.

Lipa w Bieńkowicach (gmina Drwinia, woj. małopolskie) – lipa drobnolistna, wiek ok. 380 lat, wys. 25 m, obwód 756 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Starostwo Powiatowe w Bochni przy współpracy z Państwem Małgorzatą i Sławomirem Potrzebskimi.

Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów, następnie będzie reprezentowało Polskę w konkursie europejskim w 2023 roku. Warto dodać, że Europejskim Drzewem Roku 2021 został Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej.

Głosy w konkursie można oddawać do końca czerwca br. Wesprzeć lipę z Bieńkowic można za pośrednictwem strony: www.facebook.com.

Źródło: Powiat bocheński  

Wt., 21 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska