W te wakacje warto odwiedzić urokliwą Ziemię Żywiecką, gdyż jest ona regionem, który spodoba się wszystkim turystom. Aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą czy malownicze krajobrazy to tylko niektóre aspekty zachęcające do odwiedzenia Żywiecczyzny.
Położony w środku rozległej kotliny Żywiec jest jednym z najstarszych i najładniejszych miast południowej Polski. Najciekawszą jego atrakcją jest Zespół Parkowo-Zamkowy ze Starym Zamkiem, w którym mieści się Muzeum Miejskie oraz Pałacem Habsburgów, dawną rezydencją żywieckich Habsburgów.
W salach muzeum mieszczą się liczne zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. Oba obiekty otacza wspaniały park krajobrazowy, zaprojektowany w stylu angielskim. Znajduje się tam również historyczny park, który gromadzi 23 miniatury obiektów, wybudowanych przez właścicieli Żywca.
Fot. Archiwum Powiatu Żywieckiego (Góra Żar, fot. Jerzy Duda)
Ogromną popularnością cieszy się również Muzeum Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu – interaktywne muzeum, gdzie odwiedzający poznają historię żywieckiego browaru oraz jego współczesność. Fot. Archiwum Powiatu Żywieckiego (Góra Żar, fot. Roman Dawidowski)
Niedaleko Żywca znajduje się Góra Żar, malowniczo wpleciona pomiędzy dwa jeziora – Żywieckie i Międzybrodzkie. Na jej szczycie zbudowano zbiornik wodny, a wewnątrz elektrownię szczytowo-pompową - unikalny w skali światowej obiekt energetyczny. Góra Żar zapewnia liczne atrakcje – podróż kolejką linową, loty paralotniami szybowcami, park linowy czy downhill.
Fot. Archiwum Powiatu Żywieckiego (Jezioro Żywieckie, fot. Jerzy Duda)
Miłośników wody przyciągają Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie, gdzie turyści mogą pożeglować, odpocząć na plaży oraz pływać na rowerkach wodnych. Oba jeziora posiadają świetne warunki do windsurfingu, wędkowania czy nawet nurkowania, jeśli ktoś posiada swój sprzęt.
Fot. Archiwum Powiatu Żywieckiego (Pilsko, fot. Anna Rakowska)
Ciekawym miejscem jest Geopark Glinka w nieczynnym już kamieniołomie. Znajduje się tam jeden z najdłuższych w Polsce zjazdów typu „tyrolka”, ścianka wspinaczkowa, wielofunkcyjny plac rekreacyjny, a także basen. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się Aquapark w Leśnej, znakomity dla rodzin z dziećmi.
Fot. Archiwum Powiatu Żywieckiego (Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu fot. Daniel Franek)
Beskidy zapraszają o każdej porze roku. Jest tu wiele szlaków turystycznych, rowerowych i konnych, doskonale rozwinięta sieć tras narciarskich i skitourowych, a różnorodność terenu zachęca do uprawiania biegów górskich.
Na Żywiecczyźnie znajduje się wiele obiektów kultury ludowej, takie jak Stara Chałupa w Milówce, Stara Karczma w Jeleśni czy Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu. Dzięki nim można poczuć ducha odległych czasów.
Fot. Archiwum Powiatu Żywieckiego (Nowy Zamek w Żywcu, fot. Anna Rakowska)
Warto dopasować termin urlopu do licznych imprez kulturalnych i sportowych, które odbywają się tutaj przez cały rok.
Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.