Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obronność i bezpieczeństwo Państwa, wysokość kwoty bazowej - echa z czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. Administracji KWRiST

Obronność i bezpieczeństwo Państwa, wysokość kwoty bazowej - echa z czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. Administracji KWRiST fotolia.pl

13 czerwca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST. Podczas posiedzenia omówione zostały następujące projekty:

  • Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów nieruchomości uznawanych za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa. Projekt ten dotyczy jednej nieruchomości znajdującej się na terenie Warszawy, w której znajduje się siedziba Służby Ochrony Państwa. Projekt ten jest obecnie w konsultacjach, zatem zostanie zaopiniowany na następnym posiedzeniu Zespołu.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości kwoty bazowej w 2023 r.
    Szczegółowa opinia ZPP dotycząca tego projektu znajduje się tutaj. Na posiedzeniu przedstawicielka ZPP, ponownie zgłosiła ustnie uwagi, jakie dotyczą zbyt niskiej kwoty bazowej zaplanowanej na rok 2023. Zgodnie z naszymi wyliczeniami, kwota ta powinna oscylować w granicach 7500 zł. W odpowiedzi przedstawiciele ministerstwa wskazali, że podniesienie kwoty bazowej, wymagałoby zmiany ustawy, z uwagi na limit wydatków, jaki został w niej określony na rok 2023. Projekt ten otrzymał pozytywną opinię z uwagą dotycząca zwiększenia kwoty bazowej w przyszłości, poprzez zmianę limitu określonego w ustawie.
  • Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad i trybu wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny. Do projektu tego zostały przez ZPP zgłoszone następujące uwagi: określenie stawek za najem w przypadku gdy właścicielem nieruchomości jest samorząd, zwrot kosztów przygotowania nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe, zwrot kosztów napraw jakie samorządy poniosą celem przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego oraz skutki finansowe dla samorządów związane z wejściem w życie rozporządzenia. Ministerstwo w trakcie prac nad projektem uwzględniło uwagę dotyczącą kosztów, jakie samorządy będą musiały ponieść w związku z przygotowaniem nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe. Ostatecznie projekt uzyskał opinię pozytywną Zespołu.
  • Ostatnim omawianym projektem był projekt programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego „Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033”. Projekt ten z uwagi na trwające jeszcze konsultacje zostanie omówiony na lipcowym posiedzeniu.
Wt., 14 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek