Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

300 milionów dla samorządów na podłączenia do kanalizacji i oczyszczalnie ścieków

300 milionów dla samorządów na podłączenia do kanalizacji i oczyszczalnie ścieków fotolia.pl

Od 2 stycznia 2012 roku samorządy mogą składać wnioski na sfinansowanie podłączeń budynków do kanalizacji i budowę przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. W latach 2011-2015 na ten cel zostanie przeznaczone 300 milionów złotych.

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, ich związków oraz spółek komunalnych świadczących usługi kanalizacyjne. Program zakłada budowę około 11 tys. przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) obsługujących ponad 44 tys. mieszkańców. Umożliwi on oczyszczenie około 1,3 mln m3 ścieków  w ciągu roku. Ponadto Fundusz przewiduje, że wybudowanych zostanie prawie 21 tys. podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnych (w tym ok. 16,7 tys. podłączeń grawitacyjnych i ok. 4 tys. podłączeń ciśnieniowych i podciśnieniowych) o sumarycznej długości około 34 km, z których korzystać będzie ponad 82 tys. mieszkańców. Umożliwią one oczyszczenie ok. 2,4 mln m3 ścieków w ciągu roku.

Wsparciem finansowym objęte jest zagospodarowanie ścieków bytowo-gospodarczych powstających w gospodarstwach domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe), w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej. W ramach programu finansowane będzie wykonanie podłączeń budynków do kanalizacji sanitarnej w systemie kanalizacji grawitacyjnej, ciśnieniowej, podciśnieniowej oraz wykonanie przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) o  przepustowości do 50 RLM, oczyszczających ścieki bytowo-gospodarcze z gospodarstw domowych, gospodarstw agroturystycznych i obiektów użyteczności publicznej. W ramach inwestycji można sfinansować m.in. przygotowanie terenu, dostawy i zakup urządzeń, roboty ziemne i budowlano-montażowe, wykonanie dokumentacji projektowej czy też koszty nadzoru inwestorskiego, odbiorów technicznych i obsługi geodezyjnej oraz badań hydrogeologicznych. Wniosek obejmować powinien co najmniej 50 sztuk podłączeń albo 50 PBOŚ albo po 50 sztuk zarówno podłączeń jak i PBOŚ. 
Dofinansowane zostanie do 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. Kwota dofinansowania podzielona została w równym stopniu na formę bezzwrotną (dotację) jak i preferencyjną 3,5% pożyczkę. Dla każdego Beneficjenta istnieje możliwość skorzystania w maksymalnej intensywności dofinansowania z każdej z przewidzianych form, dopuszcza się też, że Beneficjent skorzysta wyłącznie z dofinansowania w formie pożyczki, jak również wyłącznie w formie dotacji. Pożyczki dostępne w ramach programu nie ulegają umorzeniu.

Nabór wniosków odbywa się w sposób ciągły w każdym roku wdrażania programu do czasu wyczerpania środków w poszczególnych latach. W przyszłym roku zostanie rozdysponowane 12 milionów złotych. Wnioski rozpatrywane będą w kolejności wpływu do NFOŚiGW. O udzieleniu dofinansowania decyduje kolejność złożenia kompletnego wniosku o dofinansowanie w ramach przyjętego limitu środków.

Wzory wniosku i wytyczne znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Źródło:www.nfosigw.gov.pl

Pt., 30 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna