Szczytno to miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi wizytówkę współczesnego charakteru Mazur. To miejsce, gdzie króluje turystyka. W ścisłym centrum znajdują się dwa jeziora – Domowe Duże i Domowe Małe. Wokół Szczytna wśród lasów i unikatowej mazurskiej przyrody można znaleźć miejsce na odpoczynek, spacer i wycieczkę rowerową. To miejsce, gdzie można odetchnąć pełną piersią.
Po wypoczynku na łonie natury warto odwiedzić lokalne atrakcje turystyczne: Zamek Krzyżacki znany wszystkim z „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, Chatę Mazurską czy zabytkowe szczycieńskie kościoły.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Szczytno to nie tylko unikatowe walory turystyczne, ale też kultura na najwyższym poziomie. W lecie miasto żyje w tempie wydarzeń wyznaczonych przez cykl imprez „Letnie Granie”. Składają się na niego wydarzenia kulturalno-sportowe: koncerty, zawody sportowe, imprezy kulinarne, wydarzenia o charakterze folklorystycznym i historycznym.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Szczytno to miasto, które muzykę ma „we krwi”. To stąd w świat wyruszył jeden z twórców polskiego Big Beatu Krzysztof Klenczon, późniejszy lider Pięciolinii, Czerwonych Gitar i Trzech Koron. To pośród szczycieńskich ulic w jego głowie rodziły się pomysły na znane wszystkim przeboje: „Kwiaty we włosach”, „Wróćmy na jeziora” czy „Matura”.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Miasto stawia mocno na aktywne spędzanie czasu. To tutaj latem odbywa się Maraton Juranda, a najwytrwalsi sportowcy mierzą się w Triathlonie. Na wodach jeziora Domowego Dużego pierwsze szlify zbierają żeglarze, a ci trochę bardziej amatorscy sportowcy chętnie wypożyczają z bogato wyposażonej bazy wodnej rowery i sprzęt wodny.
Zamek Krzyżacki w Szczytnie
Aktualnie największą atrakcją Miasta Szczytno jest zrewitalizowany Zamek Krzyżacki, którego historia sięga roku około 1350, kiedy na polecenie wielkiego szpitalnika i komtura elbląskiego Ortolfa z Trewiru założono drewniano-ziemną strażnicę obronną.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Od połowy XVII wieku zamek zaczął podupadać i został opuszczony. W latach 1729-1792 systematycznie rozbierano kolejne jego części: wieżę, mury obronne i jedno ze skrzydeł od strony podzamcza. Zamek w takim stanie pozostał do początku XX wieku, kiedy to siedziby w nim znalazły Haimatmuseum, a później Muzeum Mazurskie. Po przeniesieniu siedziby muzeum do budynku Ratusza, pozostałości zamku ponownie zaczęły niszczeć. W latach 60. rozebrano przykrywający je dach, a w latach 1990-1992 mury zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Od lat 70. resztki ruin były w coraz gorszym stanie, dlatego trzeba było powziąć decyzje co dalej z nimi robić. I tak w 2018 roku rozpoczęto prace w ramach rewitalizacji Zamku, która miała odzwierciedlać wygląd zamku z XIV wieku. Rewitalizacja zakończona została w roku 2021. Dziś w pomieszczeniach Zamku odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, takie jak: koncerty, warsztaty i wernisaże. W Sali Wystawienniczej czynnej przez cały rok obejrzeć można także znaleziska wykopane podczas prac.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Zapraszamy do odwiedzenia Szczytna – miejsca wyjątkowego, nie tylko w skali Mazur, ale i całego kraju. Miejsca otwartego dla turystów spragnionych kultury na wysokim poziomie i niespotykanej nigdzie indziej natury.
fot. Archiwum Urzędu Miasta w Szczytnie
Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.