Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrześniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie

Wrześniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie fotolia.pl

Kryzys ekonomiczny, rynek energetyczny, przyszłoroczny budżet Unii, wsparcie dla kobiet otwierających własne przedsiębiorstwa - to tylko kilka z najważniejszych tematów pierwszej z dwóch wrześniowych sesji plenarnych w Strasburgu. Na posiedzeniu wystąpił też prezydent Polski Bronisław Komorowski, który przekonywał, że odpowiedzią na kryzys powinno być zacieśnienie integracji europejskiej.

Surowce naturalne. Parlament przyjął sprawozdanie w sprawie unijnej strategii w zakresie surowców. Według posłów powinna być ona bardziej oparta na efektywności i recyklingu. To gwarantowałoby unijnemu przemysłowi stały dostęp do niezbędnych surowców.

 

Kobiece przedsiębiorstwa. Europosłowie chcą większej pomocy dla kobiet, które planują założenie własnego przedsiębiorstwa. W przyjętej we wtorek rezolucji podkreślono rolę wsparcia finansowego i edukacyjnego. Deputowani zwrócili też uwagę, że specjalnej pomocy potrzebują kobiety po 50-tce, którym ze względu na wiek trudno znaleźć pracę.

Wydobycie ropy i gazu. Po katastrofalnym dla środowiska wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. deputowani przyjęli sprawozdane, w którym podkreślają, że podmorskie wydobycie ropy i gazu musi się odbywać przy uwzględnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. PE chce by odwierty były możliwe tylko za zgodą państw Unii.

Technologie podwójnego zastosowania. Posłowie chcą ściślejszej kontroli m.in. eksportu i przewozu przedmiotów, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i do celów militarnych (jak np. sprzęt telekomunikacyjny, technologie jądrowe).

Rynek energii. PE przyjął nowe zasady mające na celu zapobieganie nadużyciom w hurtowym handlu energią, a tym samym chroniące odbiorców końcowych czyli konsumentów. Handel hurtowy będzie od teraz podlegał niezależnemu monitorowaniu w całej UE, co umożliwi państwom członkowskich powstrzymywanie oraz karanie zachowań ograniczających konkurencję.

Kryzys. Sytuacja w strefie euro nadal martwi europejskich przywódców. Podczas debaty w PE szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział przedstawienie propozycji w sprawie euro-obligacji. A polski minister finansów Jan Vincent Rostowski ostrzegał przed rozpadnięciem się strefy euro. Posłowie odpowiedzialni za tę tematykę odpowiadali także na pytania fanów PE podczas czatu na Facebooku.

Budżet 2012. W środę rano Rada UE zaprezentowała deputowanym swoje stanowisko w sprawie przyszłorocznego budżetu. Polski podsekretarz stanu Jacek Dominik wyjaśniał, że kompromis w Radzie został osiągnięty przy bardzo małej większości. Niektóre kraje UE nie chcą w ogóle się zgodzić na wzrost wydatków. Według PE i Komisji jest on niezbędny, jeśli Unia chce tworzyć nowe miejsca pracy i mieć wzrost gospodarczy.

Korupcja. Posłowie i Komisja Europejska chcą zdecydowanych działań przeciwko korupcji. Kosztuje ona UE co roku prawie 120 mln euro. Jednak w niektórych krajach Unii brakuje politycznej woli do przyjęcia tych rozwiązań. W przyjętej rezolucji deputowani domagają się m.in. lepszego wprowadzania w życie obowiązujących już przepisów.

Syria i Libia. W rezolucji przyjętej w czwartek przez PE posłowie wezwali do zaprzestania stosowania siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów w Syrii i wezwali prezydenta Bashara al Assada do natychmiastowego ustąpienia. W rezolucji poświęconej sytuacji w Libii Parlament wezwał Tymczasową Radę Narodową, aby zarządzała zasobami naturalnymi kraju w sposób zapewniający korzyści wszystkim mieszkańcom.

Polski prezydent. Bronisław Komorowski wzywał do zacieśnienia integracji europejskiej. Według niego tylko zjednoczona Europa może stawić czoła kryzysowi. Bronił też idei wspólnej waluty i wspólnego rynku. Polska przewodzi pracom w Radzie UE do końca tego roku.

Prawa człowieka. Podczas czwartkowej debaty o prawach człowieka przypomniano o Dawitcie Isaaku, dziennikarzu szwedzko-erytrejskim. Właśnie mija 10 lat od jego aresztowania w Erytrei. Jest przetrzymywany w areszcie bez procesu, oskarżenia czy nawet formalnego przesłuchania. Europosłowie domagają się jego jak najszybszego zwolnienia.

Źródło: europarl.europa.eu

Pon., 26 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka