Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezentacja wyników badań: Polacy o samorządzie

Prezentacja wyników badań: Polacy o samorządzie fotolia.pl

Polacy chcą uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej i angażować się w jej sprawy, a także potrzebują zmian w prawie, które zwiększą ich udział w samorządzie poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi wpływu - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Kancelarii Prezydenta. Wyniki badań przedstawił w dniu 26 lipca br. na konferencji prasowej Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Minister wskazywał, że zdaniem większości Polaków radni są ważni dla funkcjonowania i rozwoju lokalnych społeczności. Tak uważa 75% badanych. - To duże zobowiązanie dla wybranych przedstawicieli władz lokalnych - podkreślił Olgierd Dziekoński. Choć - jak dodał - pewna liczba mieszkańców jest też rozczarowana wybranymi przez siebie władzami.

Ponadto, wskazywał, że gotowość uczestnictwa w wyborach jest w społeczeństwie silna. Z badań wynika, że gdyby wybory samorządowe odbywały się w najbliższa niedzielę wzięłoby w nich udział 61 % pytanych, 31 % nie poszłoby do urn, a 8% nie zdecydowało.

81% badanych dotąd nie brało udziału w konsultacjach społecznych. Jednocześnie 56% Polaków deklaruje, że weźmie udział w konsultacjach, jeśli będą one realizowane na terenie, na którym mieszkają. Polacy chcą więc uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej i angażować się w jej sprawy. Nie tylko przy pomocy urn wyborczych, ale również poprzez konsultacje społeczne.

Z badań wynika także, że 18% pytanych skłonnych byłoby przekazywać darowizny w celu dofinansowania realizacji wybranych lokalnych spraw, ważnych dla społeczności. Niechęć do takiej formy wsparcia wyraziło 63% badanych.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP przez TNS OBOP.

Minister Dziekoński poinformował też, że trwają prace nad ostateczną wersją projektu o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Dodał, że proponowane zapisy zostały poddane konsultacjom społecznym, w wyniku których zapisy projektu uległy zmianom i czekają na kolejne oceny społeczne. Zapowiedział, że gotowy projekt powinien zostać zgłoszony już po jesiennych wyborach parlamentarnych - do Sejmu nowej kadencji.

Pełny wynik raportu dostępny jest tutaj

Śr., 3 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka