Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie kolejnych projektów w ramach unijnego programu LIFE+.
LIFE + jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska. W latach 2007-2013, w ramach programu rozdysponowane zostanie ponad 2 mld euro. Nabór wniosków zakończył się we wrześniu 2010 roku. Wpłynęło 748 wniosków, spośród których 183 zostały zakwalifikowane i otrzymają unijne wsparcie. Projekty pochodzą ze wszystkich państw członkowskich UE i obejmują działania w dziedzinie ochrony przyrody, zmiany klimatu, czystej technologii, polityki ochrony środowiska, a także działań informacyjno-komunikacyjnych na temat zagadnień związanych ze środowiskiem. Wartość inwestycji to 530 mln euro, z czego 244 mln euro zapewni UE. 30 proc. projektów będzie realizowane z udziałem partnerów z więcej niż jednego państwa członkowskiego.
Nabór wniosków odbył się w ramach trzech komponentów LIFE+:
- przyroda i różnorodność biologiczna;
- polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska;
- informacja i komunikacja.
Projekty LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna, służą poprawie stanu ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk. Wdrożone zostaną 64 projekty zgłoszone przez instytucje działające na rzecz ochrony środowiska, organy rządowe oraz inne podmioty. Realizowane w 18 państwach członkowskich projekty stanowią inwestycję o łącznej wartości 223 mln euro, z czego około 125 mln euro zapewni UE. Większość projektów dotyczy ochrony przyrody, przyczyniając się do realizacji dyrektyw ptasiej i siedliskowej oraz sieci Natura 2000.
Projekty LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska, to projekty pilotażowe, które przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych koncepcji politycznych, technologicznych oraz metod i instrumentów. Spośród 399 złożonych wniosków Komisja zakwalifikowała do finansowania 104 projekty zgłoszone przez szereg różnorodnych organizacji z sektora publicznego i prywatnego. Znaczna część finansowania przeznaczona jest na projekty dotyczące odpadów i zasobów naturalnych.
Projekty LIFE+ informacja i komunikacja służą rozpowszechnianiu informacji i podkreśleniu wagi zagadnień związanych ze środowiskiem, a także zapewnieniu szkoleń i podnoszeniu świadomości w zakresie zapobiegania pożarom lasów. W ramach działania realizowane będzie 15 projektów o łącznej wartości 20,4 mln euro, z czego około 10,1 mln euro zapewni UE. Siedem projektów dotyczy poszerzania wiedzy na temat przyrody oraz zagadnień dotyczących różnorodności biologicznej, a osiem poświęcone jest innym kwestiom związanym ze środowiskiem.