Rada Gmin i Regionów Europy razem ze Związkiem Miast Polskich i na zaproszenie Miasta Rybnik organizują Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, który odbędzie się w dniach od 29 września do 1 października 2011 r. w Rybniku.
Rybnicki Kongres jest największym z corocznych wydarzeń programu "Europa dla Obywateli" w ramach polskiej prezydencji Unii Europejskiej. Kongres zostanie zorganizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Celem Kongresu, który zgromadzi ponad 300 przedstawicieli władz miast i regionów Europy, będzie dyskusja na temat wizji Europy i jej wpływu na obywateli, partnerstwa między miastami, jak również na temat przyszłości programu "Europa dla Obywateli". Uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, dowiedzieć się o nowych inicjatywach jak również zaproponować konkretne pomysły działań.
Poprzednie Kongresy (ze szczególnym uwzględnieniem Kongresu na Rodos w 2007 r.) miały ogromny wpływ na rozwój ruchu miast bliźniaczych, zarówno na poziomie lokalnym jak i europejskim, i w sposób znaczący przyczyniły się do obecnego sukcesu programu Europa dla Obywateli. W tym roku CEMR ma nadzieję na otwarcie szerszej debaty skupiającej się nie tylko na współpracy partnerskiej, ale także na zagadnieniu obywatelstwa europejskiego i na nowych formach partnerstwa.
Ten Kongres będzie otwarty dla wszystkich wybieralnych przedstawicieli władz, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, promotorów projektów i obywateli zaangażowanych w działania obywatelskie i partnerskie.
Krótko o Kongresie - czego się spodziewać?
Jak wspierać rozwój "demokracji oddolnej"? Jak będzie wyglądać nowa generacja partnerstw pomiędzy samorządami? Jaki rodzaj współpracy pozwoli odpowiadać na konkretne potrzeby obywateli i gmin?
Te i inne pytania pojawią się podczas Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych.
W trakcie Europejskiego Kongresu Współpracy Partnerskiej i Obywatelstwa uczestnicy będą mieć okazję do zastanowienia się i omówienia kilku tematów skupiających się na zagadnieniu obywatelstwa europejskiego w przyszłości.
- Europa na rozdrożu: jakie konkretne rozwiązania należy zastosować budując przyszłość Europy?
- W kierunku różnorodnej i otwartej dla wszystkich Europy
- Na drodze do nowych typów współpracy partnerskiej
Te trzy główne tematy będą najpierw poddane debacie przy okrągłym stole, w której udział wezmą wybitni Europejscy mówcy, a która odbędzie się w czwartek, 29 września.
Każdy z tych tematów będzie później zgłębiany podczas trzech sesji warsztatowych zaplanowanych na piątek, 30 września i sobotę, 1 października.
Więcej informacji na temat programu i warsztatów znajdą Państwo na stronie www.rybnik2011.eu