Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chce, aby budowa spopielarni zwłok znalazła się na liście przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Swoje postulaty samorządowcy zawarli w liście do szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczącego KWRiST. Pismo przekazali wiceministrowi MSWiA Sebastianowi Chwałkowi na posiedzeniu plenarnym Komisji, które odbyło się 22 czerwca br.
- Istotnym zagadnieniem, które można zaobserwować w praktyce wielu gmin, wywołującym emocje społeczne, jest budowa obiektów w postaci spopielarni – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin, współprzewodniczący KWRiST.
Jednak w obecnym stanie prawnym budowa krematoriów nie stanowi przedsięwzięcia mającego znacząco oddziaływać na środowisko. Tym samym przed uzyskaniem zezwolenia inwestycyjnego, np. pozwolenia na budowę, nie ma podstaw prawnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. To zaś skutkuje tym, że nie ma prawnych możliwości poddania takich inwestycji konsultacjom z mieszkańcami oraz szerszych analiz wykonywanych w ramach inwestycji podlagających wydaniu decyzji środowiskowych.
Tymczasem spopielarnie zwłok są obiektami, które powinny funkcjonować a ich lokalizacje muszą być wyważone i poddane wcześniejszym analizom tak, by nie wywoływać niepotrzebnych konfliktów i napięć społecznych.
Z tego względu strona samorządowa KWRiST wnioskuje o stosowną nowelizację rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.