Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komitet Reginów chce ambitniejszych celów w dziedzinie gospodarowania odpadami

Komitet Reginów chce ambitniejszych celów w dziedzinie gospodarowania odpadami fotolia.pl

Przeciwdziałanie radykalizacji postaw, przemysł stalowy i gospodarowanie odpadami to tematy poruszone podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w dniach 15-16 czerwca.

W wymianie poglądów z przywódcami lokalnymi i regionalnymi wzięli udział dwaj komisarze europejscy: Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP, która przedstawiła wyzwania, z jakimi zmaga się europejski przemysł stalowy oraz Vytenis Andriukaitis - odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo żywności, który mówił o sposobach ograniczania marnotrawienia żywności. Gilles de Kerchove , Koordynator UE ds. Zwalczania Terroryzmu z Rady Europejskiej, rozmawiał na temat wysiłków UE na rzecz przeciwdziałania brutalnemu ekstremizmowi.

Komitet Regionów przyjął zalecenia dotyczące działań, jakie mogą w tym obszarze podjąć miasta i regiony UE. W sesji plenarnej wzięła także udział zastępczyni sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mari Kiviniemi, która przedstawiła najnowsze badanie OECD dotyczące tego, jak lokalne i regionalne różnice wpływają na wyniki w skali krajowej i indywidualny dobrobyt w 34 państwach członkowskich OECD.

Ogłoszono też zwycięzców Nagrody dla Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2017 . Nagroda przyznawana jest co roku regionom europejskim, które opracowały najbardziej obiecujące, wybitne i innowacyjne strategie na rzecz przedsiębiorczości.

Członkowie KR-u omówili także i przyjęli opinie dotyczące m.in. :

- przemysłu stalowego

Europejski przemysł stalowy znacznie ucierpiał z powodu globalnej nadwyżki zdolności produkcyjnych oraz zalewu europejskiego rynku tanią stalą, głównie z Chin. Teraz potrzebne jest zwiększenie, poprawa i szybkie wdrożenie unijnych środków ochrony handlu przed przywozem po cenach dumpingowych, zniesienie zasady niższego cła oraz reforma systemu handlu emisjami.

- przeglądu budżetu UE

Wieloletnie ramy finansowe (WRF) UE ustanawiają roczne pułapy wydatków unijnych w różnych obszarach polityki. Obecne WRF obejmują lata 2014–2020. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisja Europejska ma przedstawić do końca 2016 r. śródokresowy przegląd funkcjonowania WRF oraz, w razie konieczności, propozycje zmian. Regiony i miasta chcą, by w ramach śródokresowego przeglądu WRF wyjaśnić, jakie są priorytety UE, oraz zapewnić ich spójność z decyzjami budżetowymi podjętymi w 2013 r., kiedy przyjęto obecne ramy.

- położenia kresu marnowaniu żywności

KR wzywa UE do ograniczenia ilości odpadów spożywczych.

- dyrektywy w sprawie odpadów: UE musi być bardziej ambitna

Komitet Regionów chce, żeby w przyszłych przepisach uwzględniono wyższe cele w zakresie ponownego wykorzystania i recyklingu odpadów komunalnych, cele w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych na okres do 2030 r. oraz wiążące odrębne cele dotyczące ponownego wykorzystywania dla poszczególnych strumieni odpadów. KR apeluje, by w dyrektywach w sprawie odpadów wzmocniono rozszerzoną odpowiedzialność producenta, jednocześnie zapewniając konkurencyjność sektora. Potencjalny wpływ pakietu ustawodawczego dotyczącego odpadów jest znaczny. Dzięki niemu można by bowiem do roku 2030 stworzyć ponad 180 tys. bezpośrednich miejsc pracy i uniknąć emisji 443 mln ton gazów cieplarnianych.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 28 państw członkowskich. Za pośrednictwem Komitetu Regionów mają oni możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta. Członkiem Komitetu jest m.in. Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński.

Źródło: CoR

Sob., 18 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska