Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zajął stanowisko w przedmiocie nakazu rozbiórki przyczepy kempingowej, pełniącej de facto funkcję domku letniskowego. W wyroku z dnia 3 listopada 2015 roku (sygn. akt: VII SA/Wa 1000/15) Sąd wskazał, że w takim przypadku sam demontaż niektórych elementów nie jest wystarczający dla spełnienia wymogu „rozbiórki”, o którym mowa w ustawie – Prawo budowlane.
Okoliczności faktyczne sprawy
PINB nakazał właścicielom dokonanie całkowitej rozbiórki budynku letniskowego – przyczepy kempingowej obudowanej płytami brukowymi oraz postawionej na stemplach stalowych. Właściciel oświadczył, że przyczepa kempingowa została przyprowadzona i rozłożona około 2008 r. Stemple stalowe są integralną częścią przyczepy, które są rozkładane na czas postoju aby uniknąć systemu kolebkowego. Płyty brukowe to osłona przeciwko gryzoniom. Zadaszenie nad wejściem jest składane lub demontowane na czas podróży. Przyczepa podłączona jest na stale do instalacji elektrycznej i wodociągowej.
PINB zakwalifikował przyczepę jako obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b Prawa budowlanego. Na realizację tego obiektu wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, którego właściciel nie uzyskał. W związku z tym, PINB wstrzymał roboty budowlane prowadzone przy budowie budynku letniskowego oraz nałożył na właściciela obowiązek sporządzenia i przedstawienia: czterech egzemplarzy projektu budowlanego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w terminie sześciu miesięcy od dnia doręczenia postanowienia. Zobowiązani obowiązku nie wykonali. Wobec czego powiatowy organ nadzoru wydał na podstawie art. 48 ust. 4 Prawa budowlanego decyzję o nakazie rozbiórki.
Rozstrzygnięcie WSA
W niniejszej sprawie, przyczepa kempingowa ma charakter tymczasowego obiektu budowlanego, niepołączonego trwale z gruntem. Jednakże, z uwagi na fakt, że od początku jej posadowienia nieprzerwanie przez okres kilku lat pełni funkcję mieszkalno – letniskową uznać należy, że prawidłowo organy nadzoru budowlanego nie zaliczyły przedmiotowej przyczepy do kategorii obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
WSA stwierdził, że "rozbiórka obiektu budowlanego" nie jest tożsama z rozebraniem (demontażem) na poszczególne części, czy elementy obiektu zrealizowanego w innym miejscu i jedynie ustawionego na danym terenie.
W takim wypadku wykonanie rozbiórki polega na usunięciu (wywiezieniu) obiektu z terenu, na którym został nielegalnie posadowiony.
Źródło: NSA