Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkody łowieckie w Sejmie

Szkody łowieckie w Sejmie fotolia.pl

9 marca br. obradowały połączone sejmowe Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.  Podczas posiedzenia członkowie komisji pracowali nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk poselski nr 219).

Zakres przedmiotowy projektu

Projekt dotyczył zracjonalizowania gospodarki łowieckiej w powiązaniu z gospodarką rolną. Chcąc wyeliminować negatywne zjawisko ponoszenia przez rolników strat gospodarczych, a równocześnie w pełni uszanować prawa kół łowieckich, ze szczególnym podkreśleniem roli jaką pełnią w naszym kraju jako strażnicy przyrody, należy podjąć działania zmierzające do większego zaangażowania Skarbu Państwa i jego przedstawicieli w procesie gospodarki łowieckiej w Polsce.

Związek Powiatów zgłosił do przedmiotowego projektu dwie uwagi. Pierwsza z nich dotyczyła propozycji, aby wniosek o dokonanie oględzin oszacowanie szkód był składany do wójta, który następnie przekazywałby ten wniosek do właściwego wojewody. W ocenie ZPP proponowana regulacja przedłuży całe postępowanie czyniąc z urzędu gminy swoisty punkt wysyłkowy. Wątpliwości może budzić także dalsze postępowanie w przypadku braków formalnych wniosku oraz trybu ich uzupełnienia. Wniosek powinien być przekazywany bezpośrednio do wojewody jako organu bezpośredniego odpowiedzialnego za prowadzenie dalszego postępowania.

Druga uwaga dotyczyła regulacji nakładającej na sołtysa obowiązek potwierdzania posiadania pięcioletniego stażu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego dla osoby starającej się o wpis na listę rzeczoznawców.

Przebieg posiedzenia

Posiedzenie było złożone z dwóch części i miało bardzo burzliwy przebieg. Na sali byli obecni przedstawiciele środowisk rolniczych oraz reprezentanci rządu. Pierwsza część posiedzenia została poświęcona wysłuchaniu stanowisk gości – rolników. A stanowiska były bardzo różne – część rolników wspierała rozwiązania zwarte w projekcie, część krytykowała propozycję regulacji za brak kompleksowości.

W drugiej części posiedzenia posłowie obradowali nad przedłożonym projektem. Zgłoszono szereg autopoprawek i poprawek. Ostatecznie, najistotniejszą przyjętą zmianą okazało się upoważnienie dla ministra ds. rolnictwa i ministra ds. środowiska do wydania rozporządzenia w sprawie określenia szczegółów procedury dot. wpisu na listę rzeczoznawców.

Posłowie projekt przyjęli.

Pt., 11 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka