E-geodezja, integralność województwa oraz transport zbiorowy – to tematy poruszane podczas Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego.
Spotkanie odbyło się 19 lutego br. w siedzibie starostwa powiatowego we Włoszczowie.
Jednym z głównych tematów posiedzenia była realizacja projektu „e-Geodezja - cyfrowy zasób geodezyjny Województwa Świętokrzyskiego”. Rolę lidera tego projektu pełni powiat kielecki. Podczas obrad Konwentu starosta kielecki Michał Godowski przedstawił główne założenia projektu, stan zaawansowania prac oraz plany na najbliższy czas. Jak podawał, w ramach projektu powiaty działają wspólnie na rzecz modernizacji Powiatowych Zasobów Geodezyjnych i Kartograficznych, w szczególności ewidencji gruntów i budynków, tworzenia baz danych Ewidencji Gruntów i Budynków, Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu, Bazy Danych Obiektów Topograficznych oraz przekształcenia istniejących lokalnych systemów informatycznych w zintegrowane systemy teleinformatyczne przeznaczone do prowadzenia tych baz lub przejęcia systemu teleinformatycznego zaproponowanego przez Głównego Geodetę Kraju. Obecnie projekt jest na etapie przygotowania harmonogramu odbioru studium wykonalności. Starosta kielecki omówił także zakres i merytoryczną zawartość dokumentacji przygotowanej dla projektu przez wykonawcę.
Obecny na posiedzeniu Kazimierz Bujakowski, Główny Geodeta Kraju przedstawił współzależności między projektem cyfryzacji zasobów geodezyjnych w województwie świętokrzyskim, a realizowanymi ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa projektami: Krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (K-GESUT), Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach - Faza II (ZSIN) oraz Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej.
W obradach uczestniczyli także: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Jan Maćkowiak oraz członek Zarządu Województwa Marek Szczepanik. Goście zaprezentowali tegoroczny harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz możliwości pozyskiwania środków przez samorządy i przedsiębiorców.
Ponadto podczas spotkania poruszono kwestie związane z funkcjonowaniem zbiorowego transportu publicznego od 1 stycznia 2017 r., kiedy to wejdzie w życie nowa ustawa. Konwent podjął w tej kwestii stanowisko. Wynika z niego, że Polska jest jedynym krajem unijnym, w którym organizator nie posiada możliwości stosowania prawa wyłącznego. I w tym zakresie nasze krajowe prawo jest niezgodne z europejskim. Dlatego niezbędna jest nowelizacja ustawy o publicznym trasporcie zbiorowym - poprzez wprowadzenie możliwości stosowania przez organizatora prawa wyłącznego jako rekompensaty z tytułu utraconych przychodów. - Wdrożenie postanowień ustawy bez sosownej nowelizacji będzie skutkować ograniczeniem od dnia 1 stycznia 2017 r. ustawowych uprawnień pasażerów do ulgowych i bezpłatnych przejazdów. Będzie to rodzić słuszne niezadowolenie i krytykę ze stony społeczeństwa - wynika ze stanowiska. Starostowie postulują też o odroczenie wejścia w życie przepisów ustawy dotyczących stosowania ulgowych biletów tylko przez operatora o dwa lata.
Starostowie podjęli także stanowisko w sprawie integralności województwa świętokrzyskiego. Opisujemy je w tekście pt. Starostowie świętokrzyscy za integralnością województwa.
Źródło: stanowisko konwentu w sprawie organizacji publicznego transportu zbiorowego, www.powiat.kielce.pl, www.tv.starachowice.pl