Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komitet Regionów UE: Opłaci się gromadzenie danych o rybołówstwie

Komitet Regionów UE: Opłaci się gromadzenie danych o rybołówstwie fotolia.pl

Odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie rybołówstwem wymaga podejmowania decyzji w oparciu o solidne podstawy. Polski marszałek przedstawił opinię dotyczącą gromadzenia danych w sektorze rybołówstwa.

Autorem opinii Komitetu Regionów jest Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Zauważa on, że wielu regionach rybołówstwo to często podstawowe miejsce pracy dla ich mieszkańców. Dotyczy to także sektora przetwórstwa rybnego, który koncentruje się w pobliżu dostaw surowca i zapewnia często znacznie większe zatrudnienie niż sektor połowowy. Rybołówstwo to historia i kultura związana z wielowiekowym wykonywaniem rybołówstwa, to także element krajobrazu i atrakcja turystyczna.

Ustanowienie unijnych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystania w sektorze rybołówstwa jest istotnym elementem ustanawiania wspólnej polityki rybołówstwa na poziomie regionalnym. Wprowadzenie poprawek do wniosku Komisji , zakładających konsultacje także z samorządami w regionach, w których rybołówstwo odgrywa ważną role, pozwoli samorządom na podejmowanie świadomych decyzji.

Aby kształtować długoterminową politykę i efektywnie zarządzać sektorem rybołówstwa samorządy muszą opierać się na danych i doradztwie naukowym. Holistyczne podejście do rybołówstwa pozwoli na nienaruszenie równowagi ekosystemu morskiego i unikniecie nieodwracalnych w skutkach konsekwencji.

Opinia Olgierda Geblewicza podkreśla ponadto znaczenie gromadzenia danych do celów jakościowej i ilościowej analizy niebieskiej gospodarki, a także konieczność przedstawiania danych w formacie, który mógłby być wykorzystywany przez samorządy lokalne i regionalne.

Unaocznia również znaczenie danych społeczno-gospodarczych w rybołówstwie i akwakulturze, które w perspektywie średnioterminowej mogą przyczynić się do zharmonizowania i poprawy przepisów socjalnych w tych sektorach a także zapewnić nowe możliwości w zakresie tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego na obszarach przybrzeżnych.

Szacuje się, że każde euro zainwestowane w gromadzenie danych oraz monitorowanie i wdrażanie prawa w dziedzinie rybołówstwa ma potencjał zwrócenia się dziesięciokrotnie.

W całej Unii europejskiej sektor przetwórstwa rybnego zatrudnia 116 tys. osób zaś sektor akwakultury około 85 tys. pracowników. W branży rybołówstwa w samej Hiszpanii zatrudniona jest jedna czwarta pracowników w całej UE, a cztery kraje o najwyższym poziomie zatrudnienia (Hiszpania, Włochy, Portugalia i Grecja) stanowią około 70%.

Źródło: cor.europa.eu

Czw., 18 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska