Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZWRP: Doradztwo rolnicze powinno zostać w samorządach województw

ZWRP: Doradztwo rolnicze powinno zostać w samorządach województw fotolia.pl

Zarząd Związku Województw RP chce pozostawienia wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w gestii samorządów województw, przy jednoczesnym wzroście dotacji w budżetu państwa.

Da to gwarancję sprawnej realizacji zadań służb doradczych w zakresie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Stanowisko w sprawie usytuowania doradztwa rolniczego zostało podjęte przez Zarząd Związku Województw RP 19 stycznia br. Jest ono odpowiedzią na deklaracje ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczące ponownego włączenia wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w struktury administracji rządowej.

Jak czytamy w stanowisku, przed sierpniem 2009 r. samorządy województw były praktycznie pozbawione możliwości realizowania strategii rozwoju województw w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Dlatego samorządy wojewódzkie cieszyły zmiany prawa, które ośrodki doradztwa przypisały wojewódzkiej wspólnocie samorządowej. Jednakże przejmowane wówczas przez samorządy województw jednostki znajdowały się w trudnej sytuacji kadrowo-finansowej. Do tego dotacja z budżetu państwa była ograniczona i nie pozwalała na zatrzymanie odpływu wykwalifikowanej kadry doradczej z jednostek przy równoczesnym ponoszeniu nakładów na modernizację i remont zasobów wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Wielu doradców odeszło do konkurencyjnych firm prywatnych. Niewystarczające środki finansowe przeznaczane na realizację ustawowych zadań nie gwarantowały prawidłowego funkcjonowania doradztwa rolniczego na poziomie wojewódzkim.

- W związku z tym samorządy województw podjęły znaczny wysiłek wsparcia finansowego wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego – wyjaśnia w stanowisku Marek Woźniak, p.o. prezesa Zarządu Związku Województw RP. – Środki samorządów wojewódzkich pozwoliły w dużym stopniu zahamować odpływ wykwalifikowanej kadry doradczej dzięki przeprowadzonej regulacji wynagrodzeń oraz pozwoliły na wykonanie niezbędnych remontów i modernizację pomieszczeń biurowych – dodaje.

Jak jednak pokazuje doświadczenie, dopiero połączenie finansowanego doradztwa z wykorzystaniem możliwości wsparcia dla zadań realizowanych przy udziale środków unijnych pozwala na osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu usług doradczych dla mieszkańców obszarów wiejskich.

Zarząd Związku Województw RP ocenia, że dzięki umiejscowieniu doradztwa w strukturach samorządu województwa oraz szerokiemu zakresowi podejmowanych przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego działań stały się one naturalnym partnerem województwa przy realizacji wielu inicjatyw i projektów, zarówno ze środków budżetu wojewódzkiego, jak i unijnych, w tym także w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Administracja rządowa z kolei ma w sferze swoich wpływów wiele instytucji, inspekcji czy agencji rolniczych, którymi może oddziaływać na politykę rządu w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich w terenie. Po ponownym przejęciu ośrodków doradztwa rolniczego samorządy województw utraciłyby natomiast jedyną możliwość kreowania polityki regionalnej na obszarach wiejskich.

Dziś dzięki wykwalifikowanym pracownikom ośrodki te skutecznie aplikują o środki unijne, współpracują z wieloma instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (np. uczelnie, szkoły rolnicze, samorząd rolniczy i terytorialny) przy realizacji wspólnych projektów.

Zarząd Związku Województw RP tłumaczy, że wielką szkodą dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich będzie podporządkowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego administracji rządowej. Dlatego apeluje do ministra rolnictwa o pozostawieniewojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w gestii samorządów województw, przy jednoczesnym wzroście dotacji w budżetu państwa.

Pt., 19 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska