Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrola PIP bez uprzedzenia

Kontrola PIP bez uprzedzenia fotolia.pl

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada będzie sprawdzała przedsiębiorców bez zapowiedzi.

Zgodnie z art. 24 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy inspektorzy pracy są uprawieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia.

Jednakże do tej pory Inspekcja uprzedzała przedsiębiorców o swoich planach. Taką decyzję podjął w 2009 r. ówczesny Główny Inspektor Pracy, Tadeusz Zając. Z art. 79 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika bowiem generalna zasada mówiąca o tym, że organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Taka interpretacja przepisów przez szefa PIP była zachowawcza i z czasem coraz bardziej krytykowana.

Zwłaszcza, że art. 79 ust. 2 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ustanawia wyjątek od reguły. Inspektor nie musi zapowiadać się, gdy kontrola ma zostać przeprowadzona na podstawie bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo na podstawie ratyfikowanej umowy międzynarodowej. A ratyfikowana przez Polskę konwencja nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotycząca inspekcji pracy w przemyśle i handlu w art. 12 dopuszcza, aby inspektorzy pracy zaopatrzeni w odpowiednie pełnomocnictwa byli upoważnieni do swobodnego wstępu, bez uprzedniego zawiadomienia, o każdej porze dnia i nocy, do każdego zakładu pracy podlegającego inspekcji.

Teraz, przy okazji projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (projekt resortu pracy z 15 stycznia 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy) obecna szefowa PIP, Iwona Hickiewicz zapowiedziała, że inspektorów pracy obowiązywać będzie nowa interpretacja, zgodnie z którą będą oni mogli rozpoczynać sprawdzanie firm bez zapowiedzi. Takich wyjaśnień udzieliła Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy PIP Wyborczej.biz, o czym przeczytać można tutaj.

Śr., 20 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska