Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyłączenie udziału organizacji społecznej z postępowań z zakresu prawa budowlanego

Wyłączenie udziału organizacji społecznej z postępowań z zakresu prawa budowlanego fotolia.pl

Przepis art. 28 ust. 3 Prawa budowlanego ma zastosowanie także w postępowaniu z wniosku o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę.

Przepis art. 28 ust. 3Prawa budowlanego stanowi, że art. 31k.p.a. nie stosuje sięw postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 18 stycznia 2011 r., II OSK 132/10 przepis ten ma zastosowanie także w postępowaniu z wniosku o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę. Należy bowiem miećna względzie, że przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie nadzwyczajnym - np., w trybie wznowienia postępowania, czy trybie stwierdzenia nieważności decyzji - jest decyzja, która zapadła w postępowaniu zwyczajnym.

Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, że w postępowaniu, w którym rozpoznaje się, czy zachodząprzesłanki stwierdzenia nieważności decyzji, nie można abstrahowaćod przedmiotu tej decyzji. Nie jest to bowiem postępowanie w sprawie jakiejś, abstrakcyjnej decyzji administracyjnej, ale decyzji konkretnej, zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę.

Naruszenie przepisów postępowania może polegaćw szczególności na niedopełnieniu wynikających z tych przepisów obowiązków organu lub uniemożliwieniu stronie skorzystania z przysługujących jej uprawnieńprocesowych albo błędnej wykładni tych przepisów. Istotne zatem jest, aby istniałzwiązek przyczynowy między naruszeniem prawa procesowego a treściąrozstrzygnięcia, polegający na tym, że gdyby nie było stwierdzonego przez sąd uchybienia, to treśćzaskarżonego aktu z dużądoząprawdopodobieństwa byłaby inna.

W świetle art. 31 §1 pkt 2k.p.a. żądanie organizacji społecznej dopuszczenia do udziału w postępowaniu musi byćuzasadnione celami statutowymi tej organizacji, tzn. że musi istniećmerytoryczne w sensie prawnym powiązanie przedmiotu postępowania administracyjnego z celami statutowymi i zakresem działania tej organizacji społecznej, a nie tylko powiązanie faktyczne.

Źródło: CBOSA

Pt., 11 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka