W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu na platformie ePUAP2 została udostępniona usługa, umożliwiająca dopisanie się do spisu wyborców.
Głosować można nie tylko w miejscu zamieszkania. Każdy z uprawnionych może wystąpić z wnioskiem o dopisanie do innego okręgu lub o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Pierwszy wariant oznacza, że na czas określonych wyborów zmienia się okręg wyborczy na inny. Drugi z kolei pozwala na oddanie głosu w dowolnym okręgu, co jest wygodne na przykład w podróży.
Wniosek o dopisanie
Jak przypomina resort administracji na swojej stronie internetowej, wniosek o dopisanie do spisu wyborców wnosi się do organu gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania albo czasowego przebywania, na obszarze której utworzony został obwód głosowania, w którym wyborca zamierza głosować.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może być wniesiony m.in. w postaci elektronicznej przy użyciu dedykowanej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP2, co spowoduje opuszczenie tej strony i przeniesienie do zewnętrznego serwisu. W tym celu wnioskodawca, posiadających konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowany wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać go do właściwego organu gminy.
Uwaga! Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można zgłosić do dnia 20 października 2015 r.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów należy złożyć do organu gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców.
Wniosek ten może być wniesiony m.in. w postaci elektronicznej. Wniosek należy wnieść przy użyciu dedykowanej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP2, co spowoduje opuszczenie tej strony i przeniesienie do zewnętrznego serwisu. W tym celu wnioskodawca, posiadających konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie powinien podpisać wygenerowany wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać go do właściwego organu gminy.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. Upoważnienie można sporządzić w ramach wypełniania formularza elektronicznego wniosku o wydanie zaświadczenia.
Wniosek o zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można złożyć do 23 października 2015 r.
Źródło: MAC