Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie nowych miast na prawach powiatu – przynajmniej na razie. Sukces ZPP

Nie będzie nowych miast na prawach powiatu – przynajmniej na razie. Sukces ZPP fotolia.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy- Kodeks wyborczy, który miał otworzyć drogę do tworzenia nowych miast na prawach powiatu umrze śmiercią naturalną. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji prace nad projektem nie będą kontynuowane w nowej kadencji Sejmu.

Kogo dotyczył projekt?
Przypomnijmy, że prace nad projektem zainicjowali senatorzy. Zgodnie z pierwotnym zamysłem miał on dotyczyć tych powiatów, których miasta-siedziby zrzekły się statutu miast na prawach powiatu. W trakcie prac w Senacie pojawiły się pomysły by umożliwić nadanie statusu miast na prawach powiatu miastom o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys. W ostatecznym kształcie Senat skierował do Sejmu projekt, którego wejście w życie umożliwiałoby nadania statusu miasta na prawach powiatu dwóm kategoriom miast: miastu, które przed dniem 31 grudnia 1998 r. przestało być siedzibą wojewody i wobec którego na wniosek rady miejskiej, odstąpiono wówczas od nadania praw powiatu oraz miastu liczącemu powyżej 70 tys. mieszkańców

Co na to samo zainteresowani?
Projekt spotkał się z szeroką krytyką samorządowców z powiatów, których projekt mógł dotyczyć. Również Związek Powiatów Polskich włączył się czynnie w prace legislacyjne nad projektem, wskazując m.in. władze powiatów mają prawo oczekiwać, że podział administracyjny kraju będzie stabilny. Tylko bowiem przy takim założeniu, można podejmować racjonalne decyzje dotyczące prowadzonych inwestycji, zaciągania długoterminowych zobowiązań, realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych (kwestia odpowiedzialności za utrzymanie trwałości projektów).

Posłowie stanęli na wysokości zadania
W trakcie I czytania projektu zdecydowana większość wypowiadających się posłów bardzo krytycznie odniosła się do projektu, odwołując się również do argumentów podniesionych przez ZPP. W poszczególnych wystąpieniach podnoszono, że nie można patrzeć tylko na interes miast i nie tracić z pola widzenia interesów pozostałych mieszkańców powiatu. Zwracano również uwagę, że problemy finansowe i organizacyjne z jakimi musiałby się borykać powiaty w przypadku wydzielenia z ich obszaru miast ma prawach powiatu. Ostatecznie zgłoszono wnioski o głosowanie o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie miało się odbyć na kolejnym posiedzeniu. Do tego jednak nie doszło – projekt został wycofany z porządku obrad kolejnego posiedzenia Sejmu.

Problem może powrócić
Sprawa zakończyła się szczęśliwie dla powiatów. Nie oznacza to jednak, że sprawa nie powróci w kolejnej kadencji.


Z Opinią Związku Powiatów Polskich do projektu można zapoznać się TUTAJ.

Niedz., 11 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel