Stosowanie uregulowań Prawa budowlanego wyłączone jest tylko w stosunku do wyrobisk górniczych rozumianych jako przestrzeń związana z eksploatacją kopalin.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, zgłoszeniu właściwemu organowi wymaga m.in. budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20m. Zgłoszenia, o którym mowa należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych, zaś do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia (art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego). Należy więc stwierdzić, że budowa ogrodzenia od strony drogi gminnej co do zasady podlega obowiązkowi zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Wprawdzie zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy, jej przepisów nie stosuje się do wyrobisk górniczych. Nie oznacza to jednak, że ogrodzenie nieruchomości, na której znajduje się teren górniczy, mieści się w pojęciu wyrobiska górniczego. Definicja wyrobiska górniczego znajduje się w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, która stanowi, iż wyrobisko górnicze oznacza przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub górotworze, która powstaje w wyniku robót górniczych (art. 6 ust. 1 pkt 17 tejże ustawy). Należy więc stwierdzić, że stosowanie uregulowań Prawa budowlanego wyłączone jest tylko w stosunku do wyrobisk górniczych rozumianych jako wyżej wskazana przestrzeń związana z eksploatacją kopalin.
Bezsprzecznie ogrodzenie terenu górniczego nie mieści się w zakresie pojęcia wyrobiska górniczego ani obiektu zakładu górniczego, stanowiącego wyodrębniony technicznie i organizacyjnie zespół środków służących bezpośrednio do wykonywania działalności regulowanej ustawą, pomimo faktu, iż ogrodzenie to znajduje się na terenie nieruchomości przeznaczonej do eksploatacji złóż. Budowa ogrodzenia wokół terenu górniczego podlega więc regulacjom ustawy Prawo budowlane.
Źródło: Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 maja 2014 r. II SA/Łd 133/14