Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mniejszości w samorządzie

Mniejszości w samorządzie fotolia.pl

Wszyscy obywatele polscy, w tym również ci należący do mniejszości narodowych i etnicznych jako członkowie wspólnot samorządowych mogą aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu ważnych dla siebie decyzj.

Przypomniał o tym Józef Różański, dyrektor Departamentu Wyznań oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji na posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Spotkanie odbyło się 9 lipca br. w Sejmie.

- Po 1989 r. zmiany ustrojowe doprowadziły do utworzenia jednostek samorządu terytorialnego i przekazania im szeregu kompetencji. Wszyscy obywatele polscy - w tym również osoby należące do mniejszości narodowych i etnicznych - mogą aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu ważnych dla siebie decyzji w danej gminie, powiecie bądź województwie – tłumaczył dyrektor Różański.

Liczni przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym zasiadają m. in. w organach samorządów województw: dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego.

- W wyborach w 2014 r. wyłącznie mniejszość niemiecka wystawiła swój odrębny komitet wyborczy na terenie województw opolskiego i śląskiego – mówił Józef Różański. Inni kandydaci należący do mniejszości startowali z list ogólnokrajowych partii politycznych i lokalnych komitetów wyborczych, w tym niektórzy startowali z oficjalnym poparciem organizacji społeczno-kulturalnych poszczególnych mniejszości.

Po wyborach samorządowych, które odbyły się w 2014 r., w sejmikach województw zasiada 11 przedstawicieli mniejszości, ponad 43 zostało wójtami i burmistrzami, a ponad 452 zasiada w radach miast i gmin.

Funkcje starostów i wicestarostów w niektórych powiatach pełnią przedstawiciele mniejszości białoruskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (województwo Pomorskie).

Źródło: Sejm RP

Sob., 18 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska