Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne spotkanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego

Kolejne spotkanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego fotolia.pl

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego omówiła zagadnienia związane ze  szczególni zasadami inwestowania na obszarach zdegradowanych (Dział VIII), realizacją inwestycji (Dział VI), utrzymaniem obiektów budowlanych (Dział X), oraz skutki prawne nielegalnych działań inwestycyjnych (Dział XI).

Z uwagi na ograniczenie zakresu przedmiotowego Urbanistycznego Projektu Realizacyjnego decyzją Komisji podjętą na XXXI posiedzeniu, zdecydowano o usunięciu odwołań do tej instytucji w Dziale VIII. Zwrócono również uwagę na trwające w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju prace nad instrumentami polityki miejskiej, która regulować będzie również zagadnienia z zakresu rewitalizacji - w efekcie w przepisach wskazano, że Kodeks nie będzie naruszał regulacji prawnych z zakresu polityki rozwoju oraz właśnie polityki miejskiej.

Komisja przyjęła projektu Działu VIII do dalszych prac, przy czym podjęła następujące rozstrzygnięcia:

1. Lokatorzy lokali mieszkalnych położonych na obszarze objętym rewitalizacją będą mieli prawo do lokalu zamiennego o standardzie nie niższym niż lokal zamieszkiwany.

2. Wprowadza się zasadę pierwszeństwa w najmie lokalu gminnego po przeprowadzeniu rewitalizacji dla dotychczasowych lokatorów.

3. Społeczny aspekt rewitalizacji będzie regulowany w przepisach Działu VIII w wymiarze określonym w przedstawionym projekcie.

Natomiast po dyskusji nad przepisami Działu VI Komisja podjęła następujące rozstrzygnięcia:

1. Uzyskanie zgody budowlanej w drodze pozwolenia na budowę będzie zasadą, przy szerokim dopuszczeniu trybu zgłoszenia z projektem budowlanym.

2. Poszerzony zostanie - w odniesieniu do obecnego stanu prawnego - katalog inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

3. Dokonywanie uzgodnień dokumentacji projektowej w postępowaniu o pozwolenie na budowę będzie obowiązkiem organu, przy zachowaniu zaproponowanych terminów rozpoznania sprawy.

4. W Dziale VI uregulowany zostanie tryb uzyskiwania zgody na zmianę sposobu zagospodarowania terenu.

5. Organem nadzoru w sprawach inwestycji nie związanych z realizacją robót budowlanych (nadzór w zakresie urbanistycznym) będzie organ wykonawczy gminy.

6. W sytuacji, gdy organ nie wniósł sprzeciwu od zgłoszenia inwestycji niezgodnej z prawem - możliwe będzie przeprowadzenie postępowania naprawczego, które będzie mogło zakończyć się nakazem rozbiórki obiektu budowlanego.

Po przedstawieniu projektu regulacji Działu X - Utrzymanie obiektów budowlanych oraz Działu XI - Skutki nielegalnych działań inwestora w procesie inwestycyjno-budowlanym, wskazano, że przepisy obu działów zostały sformułowane w oparciu zarówno o tezy, jak i obecnie obowiązujące regulacje. Zagadnieniem wywołującym wątpliwości pozostaje kwestia regulacji trybu odbudowy obiektu budowlanego zniszczonego wskutek katastrofy budowlanej (ale z przyczyn innych niż wady konstrukcyjne) - wg propozycji miałoby się to odbywać po zawiadomieniu właściwego organu, bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. W dyskusji wskazano, że zaproponowany tryb reakcji na katastrofę budowlaną stanowi co do zasady powtórzenie obecnie obowiązujących rozwiązań. Zwrócono również uwagę na zmiany dokonywane w obiektach budowlanych po przystąpieniu do ich użytkowania, wpływające na bezpieczeństwo przeciwpożarowe (posługując się w tym zakresie przykładem centrów handlowych, w których dogęszcza się sieć stoisk kosztem wyjść ewakuacyjnych). Komisja zdecydowała o przyjęciu projektów Działów X i XI do dalszych prac.

Pt., 21 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka