Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bardzo udana konferencja BGK dla samorządów z aktywnym udziałem ZPP

Bardzo udana konferencja BGK dla samorządów z aktywnym udziałem ZPP fotolia.pl

Ponad 250 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytucji rządowych, szkół wyższych i ekspertów wzięło udział w IX. Ogólnopolskiej Konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego, która odbyła się 22-23 maja 2013 r. w Warszawie. Tytuł tegorocznej konferencji to „Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych miast".

Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Celem organizowanych cyklicznie (od 2005 r.) przez BGK konferencji jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej oraz instytucjami zaangażowanymi w kreowanie i realizację polityki rozwoju. W tym roku konferencja po raz kolejny miała też charakter międzynarodowy - partnerem konferencji został Bank Światowy.

Główne sesje wydarzenia były poświęcone źródłom finansowania inwestycji infrastrukturalnych oraz kierunkom i priorytetom rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych.

W konferencji wzięli udział m.in. Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego; Paweł Tamborski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa; Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Wojciech Kowalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów; Aneta Wilmańska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska. Samorząd był reprezentowany m.in. przez Ryszarda Grobelnego, Prezydenta Miasta Poznania; Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska; Krzysztofa Żuka, Prezydenta Lublina oraz Mirosława Czekaja, Skarbnika m.st. Warszawy.

Wśród gości konferencji byli też przedstawiciele Ministerstw, Regionalnych Izb Obrachunkowych, szkół wyższych oraz niezależni eksperci.

Organizatorem konferencji był Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie ze Związkiem Województw RP, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich oraz Unią Miasteczek Polskich. Partnerem konferencji był Bank Światowy.

Pierwszego dnia obrad, w części poświęconej finansowaniu zwrotnemu projektów miejskich, omówione zostały przykłady inwestycji miejskich finansowanych w ramach inicjatywy JESSICA. Na temat efektywnego finansowania projektów inwestycyjnych odbyła się dyskusja w bloku „Finansowanie dłużne projektów infrastrukturalnych".

altDrugiego dnia konferencji zostały przeprowadzone trzy równoległe seminaria tematyczne: „Finansowanie projektów inwestycyjnych. PPP, umowy wsparcia", „Finanse samorządów, dochody" (prezentacja roboczej wersji ekspertyzy „Koncepcje, warianty i konsekwencje wprowadzenia PIT-u komunalnego w Polsce") oraz „Przyszłość finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Czas decyzji".

Trzeci z ww. paneli zorganizował Związek Powiatów Polskich. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wniosków płynących z "Raportu ZPP o stanie infrastruktury JST z zakresu ochrony zdrowia oraz o potrzebach modernizacji w perspektywie do 2030", który był dobrym wprowadzeniem w późniejszą dyskusję.

W dalszej części głos zabrał, obecny na panelu, Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który zarówno odniósł się do raportu ZPP jak i w konsekwencji mówił o perspektywach finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

W dalszej części o infrastrukturze w ochronie zdrowia mówili jeszcze: Anna Kozieł z Banku Światowego, Dana Burduja z IMC, Łukasz Zalicki z Ernst & Young, Andrzej Krupa i Robert Mołdach z Pracodawcy RP. 

Druga część panelu dotyczyła tworzenie ogólnopolskich i regionalnych sieci jako drogi do poszukiwania efektywności działania szpitali. Prelegentami byli: Marcin Szulwiński i Adam Roślewski z Grupy Nowy Szpital, Tomasz Juros z EMC Instytut Medyczny S.A., Zbyszko Przybylski, Prezes Zarządu, Szpital Powiatowy w Wrześni Spółka z.o.o. oraz Rafał Krupa, Starosta Zawierciański.

Patroni medialni: Polsat Biznes, Radio PIN, Rzeczpospolita, Portal Samorządowy PAP, Wspólnota, Gazeta Samorządu i Administracji, Dziennik Warto Wiedzieć.

Z mteriałami konferencyjnymi można zapoznać się klikając TUTAJ.

Niedz., 26 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka