Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyłączenie starosty przy sprawie o pozwolenie wodnoprawne

Wyłączenie starosty przy sprawie o pozwolenie wodnoprawne fotolia.pl

Czy starosta podlega wyłączeniu od załatwiania sprawy o wydanie pozwolenia wodnoprawnego w sprawie, w której wnioskodawcą jest zarząd powiatu jako organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego lub powiatowa jednostka organizacyjna? Eksperci MAiC w ramach projektu Dobre prawo – Sprawne rządzenie przeanalizowali wykładnię przepisów o postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego.

Brak jest podstawy prawnej do wyłączenia starosty jako organu administracji publicznej od załatwienia sprawy wydania pozwolenia wodnoprawnego na wniosek powiatu reprezentowanego przez zarząd lub na wniosek powiatowej jednostki organizacyjnej.

Jednakże w celu możliwie najpełniejszego zrealizowania zasady bezstronności organów administracji w sprawie z wniosku zarządu powiatu, którego przewodniczącym jest z mocy prawa starosta, do wyłączenia piastuna funkcji starosty powinno dojść na podstawie art. 24  § 3 k.p.a. Konieczność wyłączenia starosty od rozpoznania sprawy z wniosku zarządu powiatu znajduje oparcie w naczelnych zasadach postępowania administracyjnego: zasadzie praworządności (art. 6 k.p.a.), zasadzie prawdy obiektywnej (art. 7 k.p.a.) i zasadzie pogłębiania zaufania do organów administracji publicznej (art. 8 k.p.a.). Celem instytucji wyłączenia pracownika lub organu jest zagwarantowania obiektywizmu postępowania. O ile więc nie ma w omawianym przypadku podstaw do zastosowania przepisów o wyłączeniu starosty jako organu (art. 25 k.p.a., art. 127 ust. 7b p.w.) o tyle może nastąpić wyłączenie piastuna funkcji starosty jako pracownika organu, które prowadzi do analogicznych skutków jak przy wyłączaniu organu.

Szczegółowe wyjaśnienia oraz  bogate orzecznictwo sądowoadministracyjne można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzonej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, jednak przygotowane porady prawne dostępne są dla wszystkich. Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.

Źródło: www.administracja.mac.gov.pl

Śr., 1 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna