Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PPP, a zmiana przedmiotu koncesji

PPP, a zmiana przedmiotu koncesji fotolia.pl

Czy i w jakim zakresie może ulec zmianie przedmiot koncesji np. poprzez dołączenie do projektu dodatkowych działek czy poczynienie innych dodatkowych ustaleń powiększających zakres komercyjny czy niekomercyjny całego przedsięwzięcia (np. dodanie do planowanego parkingu podziemnego lokalizacji pod parking naziemny lub możliwości zarządzania strefą płatnego parkowania)?

Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dr Irena Herbst, Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Z inicjatywą realizacji projektów w formule PPP/koncesji wychodzi zawsze podmiot publiczny (światowym wyjątkiem jest Turcja) i to właśnie podmiot publiczny określa przedmiot koncesji. Podmiot publiczny (koncesjodawca) zaprasza do udziału w negocjacjach podmioty prywatne, które złożywszy oferty współpracy spełniły jednocześnie warunki i wymagania stawiane przez koncesjodawcę. Prowadzone negocjacje mogą dotyczyć wszystkich aspektów koncesji, w tym aspektów technicznych, finansowych i prawnych, czyli np. ustaleń powiększających zakres komercyjny czy niekomercyjny całego przedsięwzięcia. Następnie koncesjodawca, po zakończeniu negocjacji, może przed zaproszeniem partnerów prywatnych do składania ostatecznych ofert dokonać zmiany wymagań określonych w pierwotnym ogłoszeniu o koncesji i w specyfikacji warunków zamówienia zawrzeć elementy postulowane przez stronę prywatną.

Tak sformułowany przedmiot koncesji jest zawierany w umowie koncesyjnej zawieranej między partnerem publicznym, a wybranym partnerem prywatnym.

Zgodnie z art. 23 pkt. 1 ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi: „Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której zawarto umowę koncesji, chyba, że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w dniu zawarcia umowy.", czyli po podpisaniu umowy koncesyjnej niezwykle trudno jest zmienić przedmiot koncesji."

Źródło: ppportal.pl

Pt., 12 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka