Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MRR odpowiada na uwagi do założeń polityki miejskiej

MRR odpowiada na uwagi do założeń polityki miejskiej fotolia.pl

Resort rozwoju przesłał do sekretariatu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odpowiedź na uwagi do projektu założeń krajowej polityki miejskiej, zgłoszone przez przedstawicieli samorządów w dwu zespołach KWRiST: ds. rozwoju lokalnego i polityki regionalnej oraz ds. polityki europejskiej.

W odniesieniu do uwag dotyczących nieodpowiedniego podkreślenia ról jednostek samorządu terytorialnego (zwłaszcza województw) w systemie realizacji polityki, MRR odpowiedziało, iż podmiotami tymi są zarówno rząd, jak i JST, a szczegółowe zapisy tej kwestii znajdą się dopiero we właściwym dokumencie krajowej polityki miejskiej, a wcześniej będę konsultowane. Podobnie, tj. odniesieniem do właściwego dokumentu polityki, skomentowana została przez MRR druga uwaga systemowa, dotycząca braku w założeniach wskazania instrumentów polityki miejskiej.

Na pytanie o definicję miejskich obszarów funkcjonalnych oraz kto je zatwierdza, resort odpowiedział, iż miejskie obszary funkcjonalne będą musiały być wyznaczone przez zarządy województw, z tym, że dotyczy to tylko miast wojewódzkich. A polityka miejska odnosić się będzie do wszystkich miast, nie tylko do 18 miast wojewódzkich (Zielona Góra i Gorzów Wlk. oraz Toruń i Bydgoszcz). Dodano, iż dokument polityki miejskiej przejmie systematykę ośrodków miejskich zaproponowana w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, która jest dokumentem nadrzędnym wobec polityki miejskiej. Urzędnicy ministerstwa uwzględnili natomiast uwagę o braku zapisów wyjaśniających czym jest przywoływany w tekście założeń kontrakt terytorialny.

Samorządowcy mieli uwagi co do ich zdaniem zbyt marginalnego potraktowania spraw planowania przestrzennego. Tu w odpowiedzi MRR również znalazło się stwierdzenie, iż ta kwestia uregulowana zostanie w dokumencie krajowej polityki miejskiej. Na dodatek, MRR zaznaczył, iż zgodnie ze zmianą ustawy o działach administracji rządowej minister rozwoju regionalnego jest obecnie właściwym ds. gospodarki przestrzennej i został zobowiązany do przeglądu systemu prawnego w tym zakresie.

W założeniach polityki miejskiej uogólnione zostaną zapisy dotyczące tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT), ale ministerstwo przypomina, że trwają pracę nad regulacjami tego mechanizmu. MRR wyjaśnia, że będzie to „instrument motywujący samorządy miejskich obszarów funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich do współpracy poprzez przyznanie im dodatkowej alokacji w przypadku przygotowania wspólnego programu ZIT.

Wt., 25 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża