Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UE przeznacza 10 mld euro na odbudowę po powodzi – Polska otrzyma połowę środków

UE przeznacza 10 mld euro na odbudowę po powodzi – Polska otrzyma połowę środków fotolia.pl

19 września 2024 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwiedził tereny szczególnie dotknięte powodzią, m.in. Kłodzko i Głuchołazy. Wieczorem, z inicjatywy premiera Donalda Tuska, odbyło się spotkanie szefów rządów państw dotkniętych żywiołem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Uzgodniono, że Unia Europejska przeznaczy 10 mld euro na odbudowę zniszczonej infrastruktury, z czego połowa, czyli 5 mld euro, trafi do Polski. Dzień zakończył się posiedzeniem sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyli premier Tusk, minister Klimczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Sytuacja komunikacyjno-transportowa
Na kilku odcinkach dróg krajowych wciąż występują poważne utrudnienia, a część jest całkowicie zablokowana. W województwie opolskim zamknięto m.in. DK40 w Głuchołazach z powodu porwania mostu przez wodę oraz DK45 w Krapkowicach z powodu podmycia jezdni. W dolnośląskim wszystkie drogi są przejezdne, choć w innych regionach występują ograniczenia, m.in. na DK12 w Szprotawie oraz DK27 w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Na kolei, pomimo powodzi, udało się zabezpieczyć strategiczny most kolejowy nad Nysą Kłodzką w Lewinie Brzeskim. Dzięki szybkim działaniom pracowników PKP PLK przywrócono przejezdność wielu tras, m.in. do Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry i Nysy. Wciąż jednak wstrzymany jest ruch na odcinkach Nysa – Prudnik oraz Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto, a przejścia graniczne z Czechami w Chałupkach, Głuchołazach i Cieszynie pozostają nieprzejezdne.

Hydrologia i zbiorniki przeciwpowodziowe
Zbiornik Racibórz Dolny jest obecnie zapełniony w 59,4 proc., co odpowiada 110 mln m³ wody, a zrzut wody jest sukcesywnie zmniejszany. Podobne działania podjęto na zbiorniku Mietków, gdzie odpływ wody został obniżony do 50 m³/s. Na całym obszarze powodziowym służby monitorują przesiąki wałów przeciwpowodziowych, które są na bieżąco uszczelniane.

W zbiorniku Nysa odpływ zmniejszono do 250 m3/s, a w zbiorniku Otmuchów do 220 m3/s.

18 września uruchomiono dwa poldery przeciwpowodziowe. O godzinie 17:00 rozpoczęto napełnianie polderu Blizanowice-Trestno, którego pojemność wynosi 3,8 mln m³, a o 23:00 uruchomiono polder Oławka, mogący pomieścić 12 mln m³ wody.

W polderze Buków, gdzie wcześniej zgłaszano przesiąki w bocznym obwałowaniu, udało się je skutecznie uszczelnić. Obecnie polder jest zapełniony w 53,9 proc., co odpowiada około 30,7 mln m³ wody.

Do akcji powodziowej dołącza RZGW Szczecin, który aktualnie przygotowuje się do przejścia fali.

Źródło: MI

Pt., 20 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła