Brak jest podstaw prawnych do podejmowania uchwały w sprawie absolutorium w stosunku do imiennie wskazanej osoby burmistrza – stwierdziło niedawno Kolegium RIO w Bydgoszczy.
Kontrolując uchwałę rady miejskiej, Kolegium stwierdziło, iż rada udzieliła burmistrzowi imiennego absolutorium za wykonanie budżetu gminy, tj. zawierając w jednym z paragrafów imię i nazwisko włodarza miasta.
Przytaczając odpowiednie przepisy ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o finansach publicznych, Izba stwierdziła, że nie ma podstaw do podejmowania uchwały absolutoryjnej poprzez wskazanie imiennie osoby burmistrza. Uchwała w sprawie absolutorium powinna dotyczyć burmistrza jako organu wykonawczego gminy niezależnie od osób fizycznych pełniących tę funkcję w danym roku budżetowym. Procedura absolutoryjna dotyczy organu wykonawczego gminy, którym jest burmistrz, a nie konkretnych osób pełniących tę funkcję w danym doku budżetowym.
Podsumowując, Kolegium stwierdziło, że dokonywana ramach procedury absolutoryjnej ocena nie dotyczy piastujących urząd burmistrza wskazanych imiennie osób, lecz dotyczy ogólnie burmistrza jako organu gminy wykonującego jej budżet, chociażby w danym roku budżetowym kilka osób pełniło tę funkcję (np. zmiana burmistrza z przyczyn innych niż upływ kadencji, zmiana burmistrza w roku wyborczym).
W konsekwencji Kolegium RIO ograniczyło się do stwierdzenia, że uchwała absolutoryjna została podjęta z naruszeniem prawa i pouczyło radę o konieczności prawidłowego formułowania przyszłych uchwał podejmowanych w sprawie absolutorium dla burmistrza.
Uchwała Nr XXV/49/2024 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 31 lipca 2024 r.
Źródło: BIP