Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji fotolia.pl

Wsparcie dla nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty włączającej lokalne społeczności i poprawa warunków działania instytucji kultury w mniejszych miejscowościach – to założenia, programu dla 139 średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

Będzie to możliwe dzięki decyzji o rozszerzeniu katalogu uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie w ramach Działania 7.1. Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej VII Priorytetu Kultura Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.

Samorządowe instytucje kultury oraz jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wziąć udział w kolejnym naborze wniosków unijnego Programu FEnIKS. Rozszerzenie katalogu potencjalnych beneficjentów umożliwi budowę nowoczesnej infrastruktury kultury, odpowiadającej na potrzeby mieszkańców.

Średnie miasta, które znalazły się na liście, cechuje utrata funkcji społeczno-gospodarczych i administracyjnych. Charakteryzuje je odpływ ludności do dużych ośrodków (zwłaszcza wykształconej w wieku produkcyjnym), upadek tradycyjnych lokalnych przemysłów, starzejące się społeczeństwo, jak również zmieniający popyt na niektóre usługi oraz niedopasowanie popytu i podaży na rynku pracy. Miasta te zmagają się z niezadowalającą dostępnością terytorialną, w tym niedostatecznymi połączeniami transportowymi z innymi miastami i z obszarem funkcjonalnym, zarówno w zakresie odpowiedniej jakości połączeń drogowych, kolejowych, jak i siatki połączeń w transporcie zbiorowym. W efekcie następuje osłabienie bazy ekonomiczno-finansowej tych samorządów, grożąc dalszym pogarszaniem się warunków życia oraz warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

Najbliższy nabór wniosków w trybie konkurencyjnym rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 30 września 2024. Szczegółowe informacje, w tym regulamin wyboru projektów, będą dostępne od 24 maja br. na stronie www.poiis.mkidn.gov.pl.

W załączeniu lista 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Źródło: MKiDN

Czw., 28 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś