Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana wysokości stawek podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego. RIO wyjaśnia

Zmiana wysokości stawek podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego. RIO wyjaśnia fotolia.pl

Czy dopuszczalne jest podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę ws. stawek podatku od nieruchomości po rozpoczęciu roku budżetowego? Na tak postawione pytanie odpowiadała niedawno RIO w Bydgoszczy.

Wójt jednej z gmin zapytał Izbę, czy możliwe jest wyodrębnienie w trakcie roku podatkowego z dotychczas obowiązującego przedmiotu opodatkowania nowego, bardziej szczegółowego przedmiotu opodatkowania w zakresie określenia stawki podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w obiektach wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków.

RIO stwierdziła, że przepisy art. 5 ust. 1-4 i art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) nie wprowadzają zakazu wyodrębnienia w trakcie roku podatkowego z dotychczas obowiązującego przedmiotu opodatkowania nowego, bardziej szczegółowego przedmiotu opodatkowania.

Jednakże przyjęcie dopuszczalności takiej zmiany ogranicza art. 20a upol, zgodnie z którym w przypadku nieuchwalenia stawek podatków i opłat lokalnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 (…), stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy (…).

Jak należy rozumieć ten przepis? Otóż według Izby pojęcie „rada nie uchwali stawek” oznacza, że przepis ten ma zastosowanie tylko w przypadku niepodjęcia uchwały na dany rok do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy. Jeżeli rada „spóźni się” z uchwaleniem stawek i będzie chciała je uchwalić w następnym roku (tj. po 1 stycznia) – to nie będzie już do tego uprawniona, gdyż z mocy prawa obowiązywać będą „stare stawki” obowiązujące w poprzednim roku podatkowym.

Według Izby ustawodawca przesądził, że bezczynność organu stanowiącego w zakresie uchwalania stawek podatków przed rozpoczęciem roku podatkowego skutkuje tym, że traci on kompetencję w tym zakresie.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 05.02.2024 r., znak: RIO-NR.N-432-1/2024

Źródło: bip.bydgoszcz.rio.gov.pl 

Czw., 29 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak