„Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” został ustanowiony Uchwałą nr 172 Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2022 r.. Głównym celem Programu jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych.
W 2024 roku w budżecie państwa na realizację Programu została zabezpieczona rezerwa celowa w wysokości 12 000 000 złotych, kwota ta zostanie rozdysponowana na realizację projektów w 2 celach szczegółowych:
- Cel szczegółowy nr 1: Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, np.:
- budowa/modernizacja systemów monitoringów miejskich
- doświetlenie miejsc postrzeganych jako niebezpieczne
- budowa/modernizacja/doposażenie przejść dla pieszych
- Cel szczegółowy nr 2: Podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania, np.:
- działania profilaktyczno-edukacyjne w zakresie budowania poczucia bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych.
O dofinansowanie mogą ubiegać się:
- Jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty).
- Organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność statutową w dziedzinie bezpieczeństwa.
- Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy, prowadzące działalność statutową w dziedzinie bezpieczeństwa, tj.:
- instytucje kościelne,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielnie socjalne,
- kluby sportowe.
Zgłaszane projekty zadań publicznych powinny wpisywać się w założenia Programu. Wnioskowana kwota nie może przekroczyć 100 000 zł. Udział własny powinien stanowić minimum 20 % kosztów realizacji zadania. Termin realizacji projektu należy zaplanować nie wcześniej niż w drugim półroczu bieżącego roku, tak aby wszelkie działania w ramach projektu były zrealizowane do 31 grudnia 2024 r.
Wnioski należy składać do poszczególnych urzędów wojewódzkich. Każdy urząd wyznacza własny termin składania wniosków. Wnioski muszą być przekazane do MSWiA w nieprzekraczalnym terminie do 22 marca 2024 r.
Źródło: MSWiA