Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oficjalna Wizyta Króla Danii w Polsce: Inwestycje w Energetykę Odnawialną

Oficjalna Wizyta Króla Danii w Polsce: Inwestycje w Energetykę Odnawialną .

31 stycznia – 1 lutego 2024 r. Polska miała zaszczyt gościć Jego Królewską Mość Króla Danii Fryderyka X. Wizyta ta była okazją do budowania silniejszych więzi gospodarczych między Polską a Danią.

W trakcie wizyty w Warszawie Król spotkał się z Prezydentem Polski, Marszałkami Senatu i Sejmu, uczestniczył w ceremonii złożenia wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Głównym celem była jednak współpraca handlowa skupiająca się szczególnie na efektywności energetycznej i przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej oraz biogazu.

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas wizyty było spotkanie zatytułowane „Biogas Roundtable, visit to Warsaw University of Life Sciences (SGGW), and Legia Stadium” („Okrągły stół biogazowy, wizyta w SGGW i na stadionie Legii”). W wydarzeniu tym z ramienia Związku Powiatów Polskich wziął udział Wiceprezes ZPP, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń. Duńska delegacja biznesowa licząca 38 firm, kierowana przez Jego Królewską Mość, skupiła się na zagadnieniach związanych z efektywnością energetyczną i produkcją rolno-biogazową przyjazną dla klimatu.

W ramach „Okrągłego Stołu Biogazowego” na SGGW omawiano doświadczenia duńskiego i polskiego sektora w zakresie kształtowania przyszłości odpornej na zmiany klimatu. Wiceprezes ZPP Adam Krzysztoń uczestniczył w dyskusji panelowej na temat efektywności, produktywności i współpracy międzysektorowej na rzecz produkcji żywności neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. W sympozjum uczestniczyli również minister rolnictwa Danii - Jacob Jensen, minister rolnictwa Polski - Czesław Siekierski, a także przedstawiciele sektora gospodarki, handlu i nauki.

Podsumowując konferencję, warto zaznaczyć, że Polska może skorzystać z doświadczeń duńskich w produkcji biogazu, który, jak podkreślali przedstawiciele firmy ORLEN, może być uszlachetniony do biometanu. Biometan to nie tylko produkt o dodatkowej wartości, ale także szereg korzyści, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, tworzenie miejsc pracy i efektywne wykorzystanie surowców, często pochodzących z odpadów. Firma ORLEN wyraziła zainteresowanie zatłaczaniem biometanu do sieci gazowych. Biometan to produkt, który powstaje po uszlachetnieniu biogazu wytworzonego w procesie beztlenowego rozkładu masy organicznej. Dodatkowym elementem tego zamkniętego cyklu może być destylacja odpadów żywnościowych do bioetanolu. Może stanowić ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Pt., 2 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska