Polska już od ponad 60 lat skutecznie i bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w wyniku działania reaktora badawczego Maria oraz wykorzystywania substancji promieniotwórczych przede wszystkim w medycynie, a także w nauce i przemyśle.
Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi nabór gmin zainteresowanych udziałem w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych (NSPOP), ponieważ rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje znaczący wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych. W tym planowanym składowisku nie będzie przechowywane wypalone paliwo jądrowe z elektrowni, lecz np. rękawiczki czy stroje ochronne.
Ministerstwo zaprasza gminy do uczestnictwa w konkursie wyboru miejsca na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych. Gmina, na której terenie będzie zlokalizowane składowisko stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała także z tego tytułu korzyści finansowe - dodatkowe fundusze z budżetu państwa w wysokości 4-krotności dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości - maksymalnie 10,5 miliona złotych rocznie.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie: www.gov.pl.
Zainteresowane gminy mogą przesyłać zgłoszenia/pytania dot. konkursu do 30 czerwca 2024 r.
Dodatkowe informacje o składowaniu odpadów promieniotwórczych można także znaleźć w prezentacjach na stronie www.gov.pl.
Źródło: MKiŚ