Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy z dotacji można sfinansować przygotowanie dokumentów do kontroli - wyrok WSA

Czy z dotacji można sfinansować przygotowanie dokumentów do kontroli - wyrok WSA fotolia.pl

Pojęcie "wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem" polega w szczególności na zapłacie ze środków pochodzących z dotacji za inne zadania niż te, na które dotacja została udzielona.

Dotacja oświatowa może zostać wykorzystana wyłącznie na te wydatki bieżące danej szkoły lub placówki, które realizować będą zadania w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Wobec tego, zapłata ze środków pochodzących z dotacji za inne zadania niż te, na które dotacja została udzielona, czyli na realizację innych celów niż cele wskazane w przepisach ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - niezwiązanych z procesem kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej, oraz zarazem nie stanowiących wydatków bieżących szkoły (przedszkola) lub placówki - winna być kwalifikowana jako wydatkowanie tej części dotacji niezgodnie z przeznaczeniem.

Za wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 27 listopada 2023 r. (I SA/Bd 415/23) uznał wydatki w zakresie przygotowania dokumentów dla potrzeb kontroli organu dotującego i analizę dokumentacji. A także wydatki za usługi kadrowe, które miały polegać na przygotowaniu dokumentacji do kontroli Powiatowego Inspektoratu Pracy oraz dokumentacji do kontroli ZUS.

Sąd podzielił stanowisko organów, że przygotowanie dokumentacji do kontroli nie stanowi realizacji celu dotacji wskazanego w art. 35 ust. 1 u.f.z.o. Ostatecznym bowiem beneficjentem dotacji powinien być uczeń/słuchacz, w stosunku do którego są realizowane zadania z art. 35 ust. 1 ww. ustawy. Nie spełnia tego wymogu przygotowanie dotacji pod potrzeby kontroli.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl orzeczenie nieprawomocne

Czw., 21 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka