Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe wystawy stałe w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej – efekt projektu dofinansowanego ze środków unijnych

Nowe wystawy stałe w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej – efekt projektu dofinansowanego ze środków unijnych fotolia.pl

Już od 2 grudnia będzie można zwiedzać nowe wystawy stałe w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. To efekt projektu dofinansowanego ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zakończyło właśnie realizację projektu pn. „Kompleksowa konserwacja i modernizacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej” współfinansowanego z Funduszy Europejskich. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 23 mln zł, a dofinansowanie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota 15,7 mln zł.

W ramach projektu przeprowadzony został kompleksowy remont wszystkich oddziałów muzeum. W oddziale Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu odbył się remont konserwatorski zabytkowej „białej chaty” i remont ścieżek pieszych. Teren z nowymi nasadzeniami jest po rewaloryzacji, a istniejące makiety budowli zostały dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Są tu teraz elementy edukacyjne dla dzieci, a instalacje elektryczne i zabezpieczające zostały zmodernizowane. Utworzono także nową wystawę stałą w budynku wejściowym.

Zmiany zaszły również w oddziale Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Tu był remont konserwatorski dworku, skansenu i zabytkowego parku. Stawy zostały oczyszczone, odbyła się renowacja zastawek, a ścieżki zostały utwardzone. Park zyskał też nowe nasadzenia. Dworek wzbogacił się o nowe ekspozycje stałe. Zbudowano też portierę, a system ochrony został zmodernizowany.

W budynku głównym muzeum przy ul. Kościuszki 12 w Kaliszu wykonano remont generalny zabytkowego budynku wraz z remontem elewacji. Utworzone zostały też nowe magazyny. Na sześciu nowych wystawach stałych obejrzeć można bogate zbiory Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, do tej pory w większości przechowywane w magazynach muzealnych. Wystawy stałe czynne będą od 2 grudnia br.

Więcej informacji na stronie muzeum www.muzeumwkaliszu.pl.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Śr., 29 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska