Zakład budżetowy działa w ramach osobowości prawnej gminy. W konsekwencji gmina nie może zawrzeć z nim umowy, a tylko w takiej formie można powierzyć wykonanie określonego zadania na gruncie art. 3 ustawy o gospodarce komunalnej – czytamy w niedawnym wyjaśnieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi.
Stanowisko RIO dotyczyło pytania jednego z burmistrzów dotyczącego możliwości zlecenia samorządowemu zakładowi budżetowemu nieposiadającemu osobowości prawnej bez przetargu wykonania zadania inwestycyjnego z zakresu budowy kanalizacji.
Izba przypomniała, że zgodnie z art. 2 ustawy o gospodarce komunalnej, gospodarka ta może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności w formach zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego. W odróżnieniu od regulacji art. 3 ww. ustawy, nie występuje w tym przypadku umowne powierzenie zadań z zakresu gospodarki komunalnej przez JST, a prowadzenie tych zadań przez JST w określonych formach organizacyjno-prawnych gospodarki komunalnej, do których zalicza się właśnie zakład budżetowy. Samorządowy zakład budżetowy nie działa w imieniu własnym, ale reprezentuje JST działając w jej imieniu.
Podsumowując:
- umowa jest podstawą powierzenia wykonywania zadań JST w zakresie użyteczności publicznej podmiotom innym niż utworzone przez samorząd,
- wykonywanie przez JST zadań komunalnych we własnym zakresie i przez utworzoną przez samorząd w tym celu jednostkę organizacyjną, nie wymaga zawarcia umowy.
Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z 17.05.2023 r., znak: WA 4120-19/2023-w
Źródło: bip.lodz.rio.gov.pl