Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W 2023 r. wyższe stawki podatku od nieruchomości!

W 2023 r. wyższe stawki podatku od nieruchomości! fotolia.pl

Najważniejszy podatek lokalny, z którego wpływy w całości zasilają budżety gmin to podatek od nieruchomości. Zasady daniny definiowane są na szczeblu centralnym. Ministerstwo Finansów ustala maksymalną stawkę podatku, zróżnicowaną w zależności od sposobu wykorzystania budynków.

Decyzja uwzględnia wysokość inflacji, która w I półroczu 2022 r. wyniosła 11,8 proc. Ostateczna wysokość podatku ustalana jest uchwałami rad gmin. Każda gmina ma możliwość samodzielnie kształtować stawki według przyjętych kryteriów czy określać zwolnienia z podatku.

Rok 2023 to rok zmian w stawkach podatków, na które wpływ miało m.in. wysoki poziom inflacji, sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów i wiele innych czynników. 92 proc. gmin w kraju zdecydowało się na podwyżkę stawek. To więcej niż w poprzednich latach (odsetek ten wynosił 88 proc. w 2022 r. i 70 proc. w 2021 r.).

Tempo wzrostu opłat za nieruchomości w 2023 r. przeciętnie było dwucyfrowe. W skali kraju wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 PLN/m2, budynków pod działalność – 24,42 PLN/m2, zaś gruntów pod działalność – 1,02 PLN/m2. Oznacza to wzrost stawek kolejno o: 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc.

Niższe stawki podatku utrzymywane są w pojedynczych gminy. W przeważającej części gmin wysokość stawek podatku oscyluje wokół górnych limitów, nie brak jednak wyjątków, w których danina jest niska. To między innymi gminy Mielnik (woj. podlaskie) oraz Wierzbica (woj. mazowieckie) – mieszkańcy płacą tylko 1 grosz za 1 m2 budynku mieszkalnego. Przedsiębiorcy wyjątkowo tanio mogą prowadzić działalność w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie) – stawka dla zabudowy wynosi 9,2 PLN/m2 i jest najniższa w kraju.

Źródło: PIE

Pt., 3 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła