Do 15 września 2023 r. miasta mogą składać wnioski do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ubiegając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. Miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy i zyskują szansę promocji na międzynarodowej arenie dzięki wydarzeniom artystyczno-kulturalnym, które skupiają uwagę turystów i gości z całego kontynentu.
Program „Europejskich Stolic Kultury” ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Organizacja wydarzeń związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. będzie okazją do promocji zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Dodatkową korzyścią będzie wzrost liczby turystów w roku obchodów, co wpłynie na rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Ponadto wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury wpływają na wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej społeczności lokalnej.
Historia uczestnictwa Polski w programie sięga roku 2000, kiedy UE szczególnie intensywnie zabiegała o wzmocnienie więzi kulturalnych na całym kontynencie. Polską Europejską Stolicą Kultury został wówczas Kraków. W 2016 r. Wrocław współdzielił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z hiszpańskim San Sebastian.
Szczegółowe informacje na temat naboru, jak również dokumenty aplikacyjne, znajdują się tutaj.
Źródło: MKiDN