Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

32 mln euro na wsparcie dla miast pilotażowych w nowym programie NetZeroCities

32 mln euro na wsparcie dla miast pilotażowych w nowym programie NetZeroCities fotolia.pl

NetZeroCities rozpoczęło nabór do nowego programu, który testuje nowe podejścia do osiągania celów neutralności klimatycznej w europejskich miastach. Program ten jest częścią Misji UE na rzecz 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast (www.research-and-innovation.ec.europa.eu).

Nabór rozpoczął się 5 września i jest skierowany do wszystkich miast, które zobowiązują się do realizacji celów Misji Miast UE i znajdują się w państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych.

Do zdobycia są dotacje opiewające na 32 mln euro oraz praktyczne wsparcie. Wybrane miasta otrzymają granty finansowane w wysokości 0,5 mln, 1 mln lub 1,5 mln euro na wdrożenie oraz zwiększenie skali badań i innowacji, jak i rozwiązań systemowych.

Konsorcjum NetZeroCities i dedykowana platforma internetowa zapewnią wybranym miastom pilotażowym wsparcie i pomogą im w przyjęciu ogólnosystemowego podejścia do neutralności klimatycznej. Działania będą polegać na innowacjach społecznych, kulturowych, technologicznych, ekologicznych, regulacyjnych i finansowych a także będą dotyczyły nowych podejść do biznesu i zarządzania.

Pod uwagę będą brane proponowane przez wnioskodawców działania oraz ich interakcje z różnymi systemami miejskimi istotnymi dla tego miasta, w tym: mobilność, systemy energetyczne i środowisko zabudowane, przepływy materiałów i zasobów, zdrowie, obszary naturalne, kultura, systemy społeczne, finansowe i instytucjonalne oraz dostępność miejsc publicznych.

Te działania pilotażowe zamienią miasta w stanowiska badawcze w zakresie neutralności klimatycznej, torując drogę innym społecznościom do podjęcia działań. Wspólna nauka będzie stanowić centralną część Pilotażowego Programu dla Miast, co w konsekwencji pozwoli na wymianę informacji pomiędzy miastami na każdym etapie programu. Konkretne rozwiązania będą więc mogły być udostępniane na szerszą skalę, jako część programu partnerskiego, który połączy każde miasto pilotażowe z dwoma lub trzema innymi europejskimi miastami.

Więcej informacji można znaleźć w Wytycznych i Przewodniku.

Źródło: netzerocities.eu

Pt., 9 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba