Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Programu LIFE - wiemy kto otrzyma dofinansowanie

Programu LIFE - wiemy kto otrzyma dofinansowanie fotolia.pl

Znamy już wyniki ubiegłorocznego naboru do Programu LIFE. W 2021 roku odbyły się pierwsze nabory wniosków LIFE w perspektywie finansowej 2021-2027.  106 podmiotów z naszego kraju pełniło rolę beneficjentów koordynujących i partnerów projektów (4. miejsce wśród krajów UE), co przełożyło się na rekordowy poziom pozyskanych środków LIFE.

Polska uzyskała deklarację dofinansowania ośmiu projektów – w tym dwóch strategicznych. Łączna wnioskowana kwota dofinansowania LIFE to ok. 43,7 mln euro, co stanowi ponad połowę sumy pozyskanej przez Polskę w całej perspektywie finansowej 2014-2020 (ok. 80,5 mln euro).

Projekty strategiczne

Polskie podmioty mogą pochwalić się zaakceptowaniem dwóch wniosków na realizację skomplikowanych projektów strategicznych. Pierwszy z nich, przekazany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej we współpracy z GDOŚ, dotyczy ochrony torfowisk w Polsce (ochrona ostoi wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, redukcja emisji CO2, retencja wody). Drugi, złożony przez Województwo Wielkopolskie, dotyczy wdrażania Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040. Dofinansowanie KE tych projektów to odpowiednio: 10,8 i 20,5 mln euro.

Inne projekty

W podprogramie „Przyroda i różnorodność biologiczna” dofinansowanie uzyskały 2 polskie wnioski: Ministerstwa Obrony Narodowej (drugi projekt LIFE MON) „Wspieranie użytkowników terenów wojskowych w zarządzaniu obszarami Natura 2000” oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (Beneficjent trzeciego projektu LIFE) „Odtworzenie populacji ptaków siewkowych podmokłych łąk w Polsce poprzez tworzenie dużych ostoi”.

W podprogramie „Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia” dofinansowanie uzyskały 2 polskie wnioski: złożony przez Politechnikę Łódzką (pierwszy projekt LIFE) „Kompleksowe podnoszenie świadomości i zmiana zachowań społecznych na rzecz miasta wolnego od rtęci” i INVESTEKO S.A. (trzeci projekt LIFE tej firmy) „Zagospodarowanie zmieszanych twardych odpadów tworzyw sztucznych przy zastosowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym”.

W podprogramie „Łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do nich” zaakceptowano 1 wniosek z Polski złożony przez MGGP Aero Sp. z o.o. „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania niebiesko-zieloną infrastrukturą w procesie adaptacji miasta do zmian klimatu”.

W podprogramie „Przejście na czystą energię (CET)” sukces odniósł wniosek złożony przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE), dotyczący opracowania i wdrożenia strategii podnoszenia kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy w sektorze budowlanym. KAPE ponadto została współbeneficjentem 6-ciu innych wniosków zagranicznych zaakceptowanych w podprogramie CET.

Źródło: NFOŚiGW

Pt., 12 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska