Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył nabór wniosków w konkursie Hydrostrateg – Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej

Ruszył nabór wniosków w konkursie Hydrostrateg – Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej fotolia.pl

Główne problemy polskiej gospodarki wodnej to niedostateczna lub zbyt duża ilość wody, a także jej bardzo zła jakość. Sprawy utrudniają również postępujące zmiany klimatu. W odpowiedzi na te wyzwania Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiło nowy Rządowy Program Strategiczny Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej". Do udziału w nim zaproszeni są przedsiębiorcy i naukowcy, którzy mają pomysł na wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce. Nabór wniosków w konkursie rozpoczął się 18 lipca i potrwa do 31 października br.

Zasoby wodne w Polsce są ograniczone, średnio trzykrotnie mniejsze niż w większości krajów europejskich. Dodatkowe zagrożenie stanowi rosnące zapotrzebowanie na wodę dobrej jakości w wyniku rozwoju rolnictwa, przemysłu, procesu urbanizacji, intensywnej rekreacji i turystyki – negatywnie wzmacniane przez zmiany klimatu. Wzmaga ono presję na środowisko. Poza tym poziom zasobów wodnych w Polsce jest zróżnicowany w poszczególnych częściach kraju. Zmienia się on także w różnych okresach czasu. Te czynniki wpływają na to, iż trudno mówić o stabilnym dostępie do zasobów wody.
Hydrostrateg ma służyć m.in. wzrostowi poziomu retencji, poprawie jakości wody, wdrożeniu nowych metod badania, obserwacji i narzędzi wspomagających monitoring i ocenę stanu ekosystemów wodnych i ekosystemów zależnych od wód. Ma również przyczynić się do zwiększenia stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej, przy istniejących zasobach.

Budżet całego programu to 800 mln zł a środki przeznaczone na dofinansowanie projektów wyłonionych w pierwszym konkursie to 200 mln zł. Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą jednostki naukowe, przedsiębiorcy lub inne podmioty (niebędące jednostką naukową ani przedsiębiorcą, posiadające zdolność do wdrożenia rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu rozumianej dla tych podmiotów jako zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, jak również posiadający zdolność prawną lub zdolność do czynności prawnych, mogący występować w konkursie i działać w ramach konsorcjum, przy czym w skład konsorcjum wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo oraz co najmniej jedna jednostka naukowa, liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo albo jednostka naukowa, w skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie 5 podmiotów.

W konkursie mogą zostać dofinansowane badania podstawowe, przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe, prace przedwdrożeniowe. Przy tym ważne jest, że dofinansowanie może uzyskać projekt, który przewiduje przynajmniej eksperymentalne prace rozwojowe.
Zakres tematyczny konkursu obejmuje trzy obszary: „Woda w środowisku – bioróżnorodność/bioproduktywność”, „Woda w mieście”, „Żegluga śródlądowa”.
W ramach pierwszego obszaru tematem jest opracowanie i wdrożenie systemów ograniczających ilość zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych wraz z systemem monitorowania parametrów jakości środowiska wodnego wywołanych wzrostem retencji.
Drugi obszar czyli „Woda w mieście” dotyczy retencji w systemach kanalizacji ogólnospławnej oraz retencji w sieciach kanalizacji deszczowej.
Natomiast w przypadku „Żeglugi śródlądowej” chodzi o projekt w postaci demonstratora zagospodarowania obszarów wodnych i przywodnych.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: NCBR

Pt., 29 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba