Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świętokrzyskie. Modernizacja Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Świętokrzyskie. Modernizacja Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych fot. canva

W połowie grudnia br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w konkursie dot. punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w ramach Działania 4.2 „Gospodarka odpadami” Osi Priorytetowej 4 – „Dziedzictwo naturalne i kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w ramach konkursu są jednostki samorządu terytorialnego, związki jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty działające w imieniu jst.

W ramach konkursu wsparcie znajdą przedsięwzięcia z zakresu budowy/rozbudowy/ modernizacji/wyposażenia Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwanymi dalej PSZOK, w tym m.in. o punkty napraw i ponownego użycia (kategoria interwencji 017 Gospodarowanie odpadami z gospodarstw domowych (w tym działania w zakresie: minimalizacji, segregacji, recyklingu).

Współfinansowane są tylko projekty uwzględnione w planach inwestycyjnych dot. gospodarki odpadami komunalnymi tworzonych przez Zarząd Województwa i zatwierdzanych przez ministra właściwego ds. środowiska oraz zgodne z ramową dyrektywą o odpadach i dyrektywą składowiskową.

Zgodnie z obowiązującym art. 3 ust. 2 pkt.6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888 z późn.zm), PSZOK musi spełniać minimum dwa warunki:

  • zapewniać łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy,
  • zapewniać przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych: papieru, metalu, tworzyw sztucznych, szkła, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, bioodpadów, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów tekstyliów i odzieży.

Kwota środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 757 706,96EUR tj. 3 500 000,00 PLN. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych w projekcie nie może przekroczyć 2 mln PLN. 

Źródło: Serwis RPO Województwa Świętokrzyskiego

Czw., 11 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba