Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – wysłuchanie odwrócone

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – wysłuchanie odwrócone fotolia.pl

Jednym z programów finansowanych w ramach polityki spójności będzie program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. FENG stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Przewidywany budżet nowego programu to 36 miliardów złotych.

Odwrócone wysłuchanie publiczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki odbędzie się 12 października o godz. 12:30. Spotkanie ma na celu zaprezentowanie zmian wprowadzonych w projekcie. Będzie ono również okazją do przedstawienia stanowiska w sprawie tych uwag, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w tekście. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.poir.gov.pl. Spotkanie będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także aktywizacja współpracy biznesu i nauki – to główne cele FENG. Z programu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i firmy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji i instytucje finansowe. Wsparcie będzie dostępne w formie dotacji, instrumentów finansowych (kapitałowych lub gwarancyjnych) oraz instrumentów mieszanych. W programie przewidziane są trzy priorytety:

  • wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji, zielonej gospodarki,
  • środowisko przyjazne innowacjom, czyli wspieranie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, w tym rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, a także wzmacnianie potencjału ośrodków innowacji takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze oraz szerokie wsparcie start-upów,
  • pomoc techniczna, czyli zapewnienie systemowego wsparcia dla potencjalnych beneficjentów poprzez realizację działań zachęcających i ułatwiających ubieganie się o środki z programu FENG, kontynuacja STEP i Innovation Coach, wspieranie beneficjentów w realizacji projektów, a także zapewnienie wsparcia administracyjnego.

Wysłuchania publiczne umożliwiają wypowiedzenie się, przedstawienie swojego poglądu. Nie jest to dialog, co oznacza, że w trakcie wysłuchania nie ma wymiany zdań między stronami. Wysłuchania są otwarte dla każdej instytucji i osoby prywatnej, która chce w nich uczestniczyć jako widz lub mówca.

Takie wydarzenie dotyczące programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki odbyło się 21 kwietnia 2021 roku.

Z materiałami z wysłuchania można zapoznać się tutaj.

Źródło: MFiPR

Pt., 8 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba