Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza wsparcie dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej

Rusza wsparcie dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej fotolia.pl

Przedstawiciele branż turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą ubiegać się o pomoc w ramach trzech nowych form wsparcia w związku z pandemią. Wnioski do ZUS można przesyłać od 15 października za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Nowe formy wsparcia to:

  • Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy działający w branży turystycznej, hotelarskiej, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw. Aby zostać zwolnionym ze składek należy wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z analogicznymi miesiącami z 2019 roku. Warunkiem jest też prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Wnioski o tę formę pomocy będą przyjmowane do końca listopada.
  • Świadczenie postojowe – skierowane do agentów turystycznych i przewodników turystycznych. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków (2080 zł) będzie rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Warunkiem jest odnotowanie przestoju w prowadzeniu biznesu w wyniku pandemii. Jeśli chodzi zaś o przewodników turystycznych, to ich działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.
  • Dodatkowe świadczenia postojowe – to szansa dla tych przedsiębiorców, którzy otrzymali już wcześniej świadczenia postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, jarmarków. Warunkiem otrzymania dodatkowego świadczenia jest przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r.

Źródło: MR

Czw., 15 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska