Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Klauzule: mediacyjna i koncyliacyjna na Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej

Klauzule: mediacyjna i koncyliacyjna na Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej fotolia.pl

W związku z rosnącym zainteresowaniem możliwościami polubownego rozwiązywania sporów wynikających z umów w sprawie zamówienia publicznego, Prokuratoria Generalna RP, która współpracuje z Urzędem Zamówień Publicznych w działaniach mających na celu upowszechnienie wiedzy na temat nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, udostępniła propozycje przygotowanych przez siebie klauzul: mediacyjnej i koncyliacyjnej, związanych z działalnością Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Klauzule można zastosować w obecnym stanie prawnym, a także po wejściu w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. 

W obecnym stanie prawnym prowadzenie mediacji i koncyliacji dotyczących sporów wynikających z umowy o zamówienie publiczne dopuszczalne jest na zasadach ogólnych, ponieważ ustawa Pzp nie zawiera własnych uregulowań dotyczących polubownego rozwiązania sporów wynikających z umowy w sprawie zamówienia publicznego. Jednak jak podkreśla Prokuratoria Generalna, ugoda zawarta w wyniku mediacji lub koncyliacji nie może naruszać przepisów ustawy Pzp.

PGRP przypomina o tym, że nowa ustawa Pzp, która wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2021 r., w Dziale X zawiera regulacje dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów. Zgodnie z art. 591 ust. 1 nowej ustawy Pzp, w sprawie majątkowej, w której zawarcie ugody jest dopuszczalne, każda ze stron umowy, w przypadku sporu wynikającego z zamówienia, może złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, wybranego mediatora albo osoby prowadzącej inne polubowne rozwiązanie sporu.

Prokuratora wskazuje także na to, iż strony mogą zdecydować się na podjęcie próby polubownego  rozwiązania sporu także w przypadku, gdy w umowie, której dotyczy spór, nie zawarto stosownej klauzuli w tym zakresie. W takim przypadku strony składają oświadczenie o podjęciu polubownego rozwiązania sprawy poprzez mediację lub koncyliację  i zwracają się do wybranego przez siebie podmiotu, który tę procedurę przeprowadzi. 

Z treścią klauzul można się zapoznać tutaj

Źródło: www.uzp.gov.pl

Sob., 29 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel