Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wytyczne do trybów wyboru projektów: zmiana

Wytyczne do trybów wyboru projektów: zmiana fotolia.pl

Resort rozwoju opublikował projekt zmian "Wytycznych w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020". Uwagi można zgłaszać do 1 grudnia. To kolejna z serii korekta dokumentu wytycznych (do niedawna zwanych horyzontalnymi, obecnie po prostu "wytycznymi", ponieważ innych być już nie może), której podstawą jest przyjęta nowelizacja tzw. ustawy wdrożeniowej. Zmodyfikowane wytyczne będą stosowane do postępowań o dofinansowanie rozpoczętych po terminie, od którego wytyczne zaczną obowiązywać.

Nowości ogólne

Autorzy korekt wprowadzali przyjęte w ustawie wdrożeniowej definicje: rund konkursu, warunków formalnych i pracowników tymczasowych. Z zakresu wytycznych usunięto udział ekspertów w wyborze projektów (zostało to uregulowane w ustawie), a wprowadzono tryb wyboru projektów realizowanych w ramach instrumentów finansowych. Przeformułowano zapis, którego deklarowanym celem jest wyeliminowanie praktyk polegających na powielaniu w ramach danego konkursu rozwiązań opracowanych przez innych wnioskodawców. Wpisano za postanowieniami ustawy, iż jej ust. 6 art. 37 znosi obowiązek właściwych instytucji udostępniania w trybie dostępu do informacji publicznej dokumentów i informacji przedstawionych przez wnioskodawcę. Odmawiając udzielenia tej informacji, instytucja powołując się na ten przepis nie rozstrzyga, czy informacja ta stanowi informację publiczną podlegającą udostępnieniu oraz oznacza to, że odmowa ta nie następuje w formie decyzji administracyjnej.

Poprawianie projektu

W zmodyfikowanym rozdziale 5 opisane zostały kryteria wyboru projektów, ich budowa i zakres. Następnie do rozdziału 6, mówiącego o trybie konkursowym, wprowadzono pojęcia rund konkursu i wymogów formalnych (w miejsce kryteriów formalnych). Dodano przy tym wyjaśnienie, co oznaczają "oczywiste omyłki". Jedynym warunkiem formalnym niepodlegającym uzupełnieniu będzie złożenie wniosku o dofinansowanie po terminie wskazanym w ogłoszeniu konkursowym. Do podrozdziału dotyczącego organizacji konkursu autorzy wprowadzili zapis, iż w regulaminie musi być m.in. określony zakres, w jakim jest możliwe uzupełnianie lub poprawianie projektu w części dotyczącej spełniania kryteriów w trakcie jego oceny. Określając ten zakres właściwa instytucja będzie związana definicją kryterium oraz zasadą równego traktowania wnioskodawców. Określeniu zakresu powinno towarzyszyć opisanie procedury uzupełniania lub poprawiania projektu w części dotyczącej spełniania kryteriów wyboru projektów.

Ocena projektu

W skład komisji oceny oprócz pracowników instytucji będą mogli wchodzić "pracownicy tymczasowi lub eksperci". A na pisemnie wniosek wojewody zarząd województwa umożliwi przedstawicielowi wojewody udział w komisji w roli obserwatora. W trakcie oceny projektów instytucja będzie mogła wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia lub poprawienia projektu w części dotyczącej spełniania kryteriów. Będzie to mogło odbywać się pod warunkiem, że zostało uwzględnione w definicji lub opisie danego kryterium. Stosowny zapis musi pojawić się w definicji / opisie każdego z kryteriów, które zostanie objęte tym rozwiązaniem. Preambuły i zapisy wprowadzające lub wspólne nie będą odpowiadały wymogowi. Jednocześnie zakres uzupełnień i poprawek ma być określany w regulaminie konkursu, poza samymi kryteriami. Instytucja będzie związana definicją kryterium oraz zasadą równego traktowania wnioskodawców. Regulamin konkursu ma uwzględniać również kwestie proceduralne uzupełniania i poprawiania projektów. Za zgodą wnioskodawcy uzupełnienia lub poprawienia projektu będzie mogła dokonać komisja oceny.

Szczegółowo z projektem zmian wytycznych można zapoznać się tutaj. .

Źródło: mr.gov.pl

Sob., 25 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża