Program Interreg Europa Środkowa umożliwia współpracę instytucji publicznych i prywatnych z Polski, Austrii, części Niemiec, północnych Włoch, Chorwacji, Czech, Węgier, Słowacji oraz Słowenii. Jest to wsparcie finansowe dla projektów transnarodowych przyczyniających się do wdrażania inteligentnych rozwiązań stanowiących odpowiedź na wyzwania regionalne w obszarze środowiska, dziedzictwa narodowego, kultury, transportu, innowacyjności i gospodarki niskoemisyjnej. Program został opracowany w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
10 października 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju odbyło się seminarium, podczas którego poruszono kwestię przygotowania polskich instytucji do składania wysokiej jakości wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Interreg Europa Środkowa. Spotkanie zainicjowane zostało przez Krajowy Punkt Kontaktowy oraz Wspólny Sekretariat Programu z Wiednia.
Ze środków programu Interreg Europa Środkowa korzysta już 119 polskich partnerów w 85 międzynarodowych projektach.
Seminarium informacyjno-szkoleniowe zostało zorganizowane w celu zwiększenie skuteczności wnioskodawców w ubieganiu się o te środki. Eksperci ze Wspólnego Sekretariatu z Wiednia podczas spotkania udzielili praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania wniosku projektowego wyjaśnili ukierunkowanie tematyczne trzeciego naboru oraz odpowiadali na pytania zainteresowanych. Natomiast Polscy beneficjenci programu przedstawili własne doświadczenia oraz korzyści ze współpracy w międzynarodowych projektach.
W przypadku polskich instytucji dofinansowanie działań projektowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 85% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Można również ubiegać się z budżetu państwa o dodatkowe 10% poniesionych wydatków, jeżeli polska instytucja podejmie się roli partnera wiodącego projektu transnarodowego.
Wnioski o dofinansowanie ze środków programów można składać do 25 stycznia 2018 r.
Szczegółowe informacja na temat trwającego naboru zamieszczone są tutaj.
Źródło: www.mr.gov.pl, europasrodkowa.gov.pl