Członkowie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku zajęli stanowisko w sprawie planowanej reformy funkcjonowania urzędów pracy. W ich ocenie brak jest uzasadnienia dla propozycji przeniesienia kompetencji w zakresie świadczenia usług rynku pracy i realizacji programów aktywizacji zawodowej do administracji rządowej.
Negatywnie o zmianach
W swoim stanowisku, PWRP podkreśliła, że działalność urzędów pracy wchodzących w skład struktur samorządowych w istotny sposób wspiera prowadzenie przez samorządy nie tylko polityki gospodarczej, ale także społecznej i edukacyjnej, co ma szczególne znaczenie w kontekście aktywności samorządów w pozyskiwaniu inwestorów, we wspieraniu tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwoju kompetencji kadr na potrzeby lokalnej gospodarki.
Dodatkowo wskazano, że centralizacja urzędów pracy będzie oznaczała wydłużenie procesów decyzyjnych, zwiększenie biurokracji, może grozić utratą części funduszy europejskich (z uwagi na wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego).
Potrzeba zmian
PWRP zaznaczyła, że modyfikacje przepisów w zakresie interwencji na rynku pracy są potrzebne. Regulacje prawne winny pozwalać na bardziej elastyczne reagowanie na sytuację lokalnych rynków pracy. Jednak wszelkie ww. zmiany powinny się odbywać za wiedzą i we współdziałaniu z samorządami.
Stanowisko Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy poparła Powiatowa Rada Rynku Pracy w Kielcach. Negatywną opinię w zakresie zamiaru włączenia powiatowych urzędów pracy w struktiry adminsistracji rządowej wyraziła także Rada Powiatu Grójeckiego.